Terapie lesem: jak se nabít z přírody

Les

Dnes si představíme terapii, která spočívá v návštěvách přírody, zejména lesa. Jak si návštěvami lesa zlepšit imunitu, psychikou, celkovou pohoda či dýchací a oběhovou soustavu? To si dnes prozradíme. Pojďme na to!

Zlepšení psychiky

Návštěva lesa může pomoci při různých depresivních či úzkostných stavech. pobyt v přírodě, zejména v lesním prostředí, vaši mysl vyčistí a zklidní. Pro správné účinky se pomalu procházejte, zkuste vnímat co nejvíce z okolí. Ať jsou to již zvuky vydávané ptáky, či jiné, včetně těch, které způsobujete vy svými kroky. Při technice zaměřování se na tyto zvuky budete lépe vnímat realitu, jednotlivé okamžiky. Uvědomujte si sama sebe, ale nepřemýšlejte nad složitými věcmi. Jediným problémem, který máte řešit je poslouchání a vnímání okolí.

Dýchací cesty

I s problémy v této oblasti může pomoci pravidelné navštěvování lesů. Aromatické látky, které produkují echy či stromy totiž pomáhají s dýcháním. Jde o aromatické terpeny. Tyto látky posilují obranyschopnost organismu. Dalším efektem je to, že terpeny pomáhají vašemu organismu s výstavnou buněk, které tělu v budoucnosti pomůžou s karcinogeny. Dvě hodiny v lese, znamenají asi 40% nárůst těchto buněk v krvi. Pokud máte astma či jiné nemoci a plicní obtíže, je les místem pro vás. Vzduch zde je méně znečištěný a prost prachových částic či výfukových plynů.

Problémy se srdcem

Návštěvy lesů prokazatelně snižují vysoký krevní tlak. Navíc tlak se snižuje u každé jedné návštěvy, což má pozitivní efekt na celý kardiovaskulární systém. Budete-li při pohybu v lese ještě dostatečně dýchat, v krvi se bude transportovat větší množství kyslíku, což mívá za následek lepší okysličení všech buněk. Cítíte se tedy lépe a odpočatě. Dalším efektem je snížení srdeční frekvence. Srdce pumpuje jen tak jak musí. Nevytváří nadměrnou aktivitu. Sval si odpočine.

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Svět zdraví je bezbřehý. Jak se cítit co nejlépe? To neví nikdo, ani já. Přesto vám nějaké zajímavosti prozradím.