Chcete lépe spát? Vystavte se ráno slunečním paprskům!

Spát

Lidské tělo je dobře vytvořený mechanismus. Pokud se ráno vystavíte sluníčku, můžete večer lépe usnout. Důvod je jednoduchý a logický. Ve hře jsou totiž vaše vnitřní hodiny. Světlo je důležité, aby si vaše tělo uvědomilo, jaká je denní doba. Právě světlo řídí váš spánkový cyklus. Pokud tedy večer nemůžete usnout, je dobré, když svou spánkovou hygienu obohatíte o jednoduchý krok navíc: vystavte se ranním slunečním paprskům!

Proč sluníčko pomáhá spát?

Vaše vnitřní hodiny, které jsou kromě jiného zodpovědné také za váš cyklus spánku a bdění, jsou závislé na světle. A jak se ukázalo, nejcitlivější na světlo jsme asi hodinu po probuzení, ale i dvě hodiny před spaním a také po celou noc. Pokud se ráno vystavíte slunečním paprskům, bude to mít později ten účinek, že se budete cítit ospalý a po ulehnutí do postele dříve usnete. Tento účinek ale může být zrušen tak, že se dvě hodiny před spaním vystavíte silnému světlu.

Ranní slunce
Foto: Unsplash

Jak sluneční světlo ovlivňuje lidské tělo?

Když se ráno probudíte, tělo začne vytvářet stresový hormon známý jako kortizol. Sluneční záření naopak pomáhá vytvářet chemickou látku zvanou serotonin. Právě tato látka je důležitá nejenom pro zachování duševní pohody, ale také pro usínání. Tělo velmi dobře vnímá, kdy je vystaveno světlu. Možná už jste si všimli, že když je venku zataženo a tmavo, tak jste unavenější a nejraději byste si zalezli pod deku. A to je přesně to, o čem mluvíme.

Jak lépe spát díky světelné terapii?

Cyklus vašeho spánku je klíčovou součástí vašeho cirkadiánního rytmu. To znamená, že pokud dojde k jeho narušení, pak budete trpět i poruchou spánku. Ranní světlo může pomoci proti těmto poruchám, a to hned v několika směrech:

  • Syndrom opožděné spánkové fáze: u lidí, kteří chodí spát pozdě, a pozdě se i probouzí.
  • Nespavost: čili neschopnost usnout.

Je důležité, aby světlo bylo přirozené?

Umělé světlo, jako jsou například zářivky v budovách, nemají stejné účinky, jako sluneční světlo. Důvodem je to, že poskytují mnohem méně intenzivní světlo (v případě slunce je to 100 000 luxů, v případě umělého světla je to až desetkrát méně). Výhodou slunečního světla je také to, že ho můžete získat zdarma. Pokud tedy narazíte na světelné boxy, které mohou být součástí světelné terapie, budete vědět, že nejsou tak účinné, jako právě sluníčko samo. Prospěšné ale mohou být v případech, kdy nám zaměstnání nedovoluje vystavovat se pravému slunci.

Zdroje info:

https://www.verywellhealth.com/morning-sunlight-exposure-3973908

https://longevity.stanford.edu/lifestyle/2023/08/17/more-sunlight-exposure-may-improve-sleep/

Foto: Unsplash