Zápřednice se šíří Českem, už byla nalezena i na Radouči

Z pavouků máme obvykle strach. Dokáží se vynořit i z těch nejnepravděpodobnějších koutů a leckdy až v neuvěřitelných rozměrech. Jen u jednoho pavouka u nás jsou však podobné obavy oprávněné. Je to zápřednice jedovatá (Cheiracanthium punctorium).

Je to jediný druh pavouka u nás, který může přizpůsobit člověku díky svému kousnutí nějaké vážnější potíže. Bývá označována za nepůvodní druh, tak tomu ale docela není. I když se hojně vyskytuje zejména v jižní Evropě, v teplejších částech ČR žila vždy. Jen v posledních letech dochází díky oteplování k její značné expanzi a se zápřednicí se tak můžete setkat i na místech, kde se ještě donedávna nikdy neobjevila.

Kousnutí zápřednice umí být opravdu nepříjemné

Jde o poměrně velkého pavouka s červenými nebo světle hnědými kusadly, takže je snadno identifikovatelná na první pohled. Není útočná, ráda však odpočívá na stéblech trav nebo např. na rákosu a pokud ji omylem přimáčknete, bude se bránit. Velká klepítka snadno prokousnou kůži a do rány vstříknou jed. Pavouk navíc dokáže rychle utéct, takže mnohdy ani nezaregistrujete, co vás vlastně kouslo.

Zdroj obrázku: commons.wikimedia.org

A ten začne konat své dílo. Bude vás čekat opravdu palčivá bolest a většinou také poměrně velké lokální opuchnutí. Tím to však v mnoha případech nekončí, postižená končetina může na nějaká čas i ochrnout, byť se stav obvykle poměrně rychle vrátí k normálu.

Nová hnízda zápřednice na Radouči

Maloplošné chráněné území Národní přírodní památka Radouč najdeme v okrese Mladá Boleslav a to v nadmořské výšce 225–240 metrů. Je ceněno pro výskyt mnoha skalních teplomilných a  travinobylinných  rostlinných společenstev. Před několika dny však čekal na vědce, kteří se v této oblasti pohybovali, opravdu nepříjemný objev.

Ve vrcholcích trav objevil arachnolog ČSOP Klenice hned několik hnízd zápřednice jedovaté (Cheiracanthium punctorium). Jde o jakési stany nebo kokony z vláken, usazené na vrcholcích trav, přičemž obvykle spojují dohromady více rostlin. Jsou poměrně velká,. Takže pokud na ně náhodou někde narazíte, nepřehlédne je.

Rozhodně však nedoporučujeme rušit jejich obyvatele. To pavouci opravdu nemají rádi a vetřelce s neopatrnými prsty počastují opravdu bolestivým kousnutím. Pozorovat je tedy můžete, jen se jich nedotýkejte ani se je nesnažte žádným způsobem ničit.

Koneckonců, zápřednice není tak nebezpečná, jak se o ní všude tvrdí. Není útočná, jak jsme již řekli, takže její kousnutí je opravdu vzácné. Každý rok pobodají mnohem více osob sršni, vosy nebo včely – kousnutí zápřednic se naproti tomu počítá na desítky. Panika tedy rozhodně není na místě, opatrnost však určitě ano.

Aktualizace: Výjimkou jsou právě samice, střežící kokon s vajíčky, který si na vrcholech trav a bylin staví od konce srpna. tady je opatrnost určitě na místě.

Zdroj náhledového obrázku: commons.wikimedia.org

Každý by se chtěl cítit skvěle. I já. Snažím se o to a některé zajímavosti ohledně zdraví vám prozradím ve svých článcích.