first-aid-908591_640

Co byste určitě měli mít doma ve své lékárničce

To, že se lékárnička běžně vozí v automobile, je v dnešní době samozřejmostí. Ovšem i doma je třeba mít po ruce léky a zdravotnické prostředky, které pomohou v případě nemoci, bolesti nebo úrazu. Na co byste neměli zapomenout?

Krabička první pomoci

Není právě příjemná situace, když se doma zraníte a nemáte při sobě nic, čím byste zranění mohli ošetřit. Základem správně vybavené domácnosti je tedy i příruční lékárnička, která by měla obsahovat vše potřebné pro případ nachlazení, bolesti v zádech nebo hlavy i ošetření úrazu.

Úraz. Zdroj obrázku: Pixabay.com

Léky na bolest

Než se trápit bolestí hlavy nebo v zádech, je lepší užít analgetika. Ta by rozhodně ve vaší lékárničce chybět neměla. Nejčastěji v ní budete mít určitě volně dostupné léky proti bolesti, ke kterým patří nejužívanější Ibalgin, Paralen, Acylpyrin a pro děti Panadol nebo Nurofen, a to nejlépe ve formě sirupu nebo čípku. Přednost můžete pochopitelně dát obvykle levnějším variantám léků se stejnou účinnou látkou, které nabízejí jednotlivé lékárny. Tyto léky zároveň fungují i v případě horečky.Ideální je doma mít i mast na bolestivé klouby nebo svaly.

Když vás trápí rýma a kašel

Respirační choroby se objevují celoročně, ovšem s příchodem podzimu a zimy získávají na intenzitě. Oplatí se mít doma nosní sprej na bázi mořské soli, jež uvolní ucpané nosní dutiny. Kašel je bývá dvojího typu – suchý a vlhký. Na oba existují sirupy, jež by vám také neměly chybět – například Stoptussin. Při rýmě i kašli pomáhají také prsní balzámy s bylinnými extrakty.

Trpíte-li alergií

První pomoc při alergii představují zejména antihistaminika. Volně prodejné jsou Analergin, Claritine, Zyrtec. Na podrážděnou kůži třeba od kousnutí hmyzem je praktické mít v lékárničce mast Fenistil.

Co užívat při průjmu nebo při pálení žáhy

Nepříjemný průjem dovede pokazit celý den. Živočišné uhlí je první pomocí při akutním průjmu. Pomůže i Smecta. Endiaron se používá při infekčním průjmu. Jestliže trpíte na pálení žáhy, rychlou a bezpečnou úlevu vám přinese Rennie. Při problémech se zažíváním nebo žlučníkem pomáhá Thé Salvat.

Na co dalšího byste neměli zapomenout?

Součástí vaší lékárničky by měl být také teploměr, buď klasický nebo digitální. A obvazy v různé šířce a pružné obinadlo, pinzeta, nůžky, náplasti, dezinfekce (Ajatin).

Lékárnička. Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *