Proč byste měli více chodit? Prodloužíte si svůj aktivní život

Slyšíte to pravděpodobně z vícero stran, že pohyb je zdravý. Rozhodně více než sedavý způsob života, kvůli němuž vám oslabují nejen svaly, ale také srdce. Nikdo nemládne, a pokud se hýbat pravidelně nebude, civilizační choroby na sebe nenechají dlouho čekat. Co takhle zkusit alespoň vice chodit?

Z nedostatku pohybu bolí v zádech

Představte si, že celý den sedíte v práci u pracovního stolu a na počítači řešíte svěřené úkoly. Je to práce namáhavá obvykle na psychiku, zatímco svaly nezdravě odpočívají. Tímto životním stylem si zakládáte na bolesti v zádech, což je ostatně také nejrozšířenějším zdravotním problémem. Je asi fakt, že po příchodu z práce domů se vám do nějaké fyzické aktivity moc nechce, protože toho je třeba ještě tolik stihnout – poučit se s dětmi, připravit večeři, něco uklidit, vyprat, vyžehlit a spousta dalšího by se ještě našla. I když se jedná o pohyb, stále je to jen práce.

Před tabletem. Zdroj obrázku: Pixabay.com

Aktivní pohyb je přitom důležitý pro zdraví kostí i srdce

Víte, že obyčejná chůze posiluje srdeční činnost, snižuje hladinu krevních tuků a spaluje také tuk tělesný? Je tak ideálním pohybem pro hubnutí i udržení fyzického zdraví a prevenci kardiovaskulárních nemocí. Chůzi se může věnovat každá věková kategorie bez ohledu na to, jestli někdy sportovala. Je vhodná pro diabetiky, kardiaky i těhotné ženy nebo seniory.

I psychika bude na tom díky chůzi lépe

Kromě fyzického zdraví má chůze vliv i na to psychické. Pozitivně ovlivňuje zejména spánek, odstraňuje stres (je-li provozována v přírodě) a navozuje pohodu. Uvádí se, že denně by měl člověk pro udržení svého zdraví minimálně ujít mezi 8 000 až 10 000 kroky. Není to nic nemožného – stačí tři půlhodinové procházky se psem a pěší cesta z práce a denní limit máte splněný.

Chůze. Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.