Chodíte čůrat i v noci? Můžete trpět závažnou nemocí
Chodit v noci čůrat může být velmi obtěžující. Pokud tímto trpí dospělí, může se jedna o nemoc zvanou noční polyurie. Tento lékařský termín zahrnuje stav pro nadměrné noční močení (tj. více než jednou za noc). Zdravé tělo během spánku produkuje méně moči, která je ale koncentrovanější. Proto také více zapáchá. Většina lidí nemusí kvůli močení vstávat v noci. U dětí do 5 let nebo u seniorů je častější noční močení běžné.
Jaké jsou příčiny?
Sem tam se i zdravému člověku stane, že musí jít v noci čůrat. Obvykle když si dopřeje před spaním větší množství tekutin. Pravidelné noční močení může být způsobeno různými zdravotními stavy, jako jsou některé nemoci. Typicky se může jednat o onemocnění močového měchýře, jako je například infekce močových cest. Léčba celé spousty takových onemocnění vyžaduje návštěvu lékaře, který předepíše antibiotika. V těhotenství je častější čůrání zcela běžné a nevyžaduje konzultaci lékaře.
Foto: Pexels
Která onemocnění nás nutí častěji čůrat?
Může jít o různá onemocnění močového měchýře, jako je prolaps nebo hyperaktivní močový měchýř, nádory. U mužů je nejčastější příčinou častého močení hyperplazie prostaty. Častěji močíme také z důvodu nádorů v pánevní oblasti. pacienti s cukrovkou, infekcí ledvin či s neurologickými poruchami (Parkinsonova choroba, roztroušená skleróza, komprese míchy) také častěji čůrají. Další příčinou jsou úzkosti, edém, otok dolních končetin či obstrukční spánkové apnoe.
Mohou za častější močení některé léky?
Některé léky mohou mít jako vedlejší účinky právě častější močení. Typicky se jedná o některé léky na vysoký krevní tlak či srdeční selhání. Existují i speciální „odvodňovací“ tablety, které mají zabránit zadržování tekutin. I po jejich užití budete navštěvovat toaletu častěji. Tělo produkuje více moči po konzumaci alkoholu a kofeinových nápojů. I to může způsobit, že se v noci vzbudíte s naléhavou potřebou močení.
Jak nechodit v noci čůrat?
Pokud chodíte nadměrně čůrat, může vám lékař diagnostikovat noční polyurii. V takovém případě je třeba respektovat léčbu, kterou pro vás lékař navrhne. Může jít o konzumaci různých léků. Taktéž se doporučuje snížit příjem tekutin asi čtyři hodiny před spaním. Vyhýbejte se kofeinovým nápojům nebo jiným potravinám, které dráždí močový měchýř. Do této skupiny patří čokoláda, kořeněná jídla, kyselá jídla a umělá sladidla. Pravidelně posilujte svaly pánevního dna (Kegelovy cviky).
Zdroje info:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33008732/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3602727/
https://www.healthline.com/health/urination-excessive-at-night
Foto: Pexels