Je mléčná dieta jen výmysl nebo opravdu funguje?

mléko

Mléčná dieta je jedním z nejznámějších řešení, jak zhubnout a zároveň je již dlouhou dobu v našem povědomí. A kdo ví, třeba to bude ona – jedna z těch diet, které vám váš kamarád doporučí, jako zdravou volbu pro hubnutí. Pak třeba i dopnete kalhoty zakoupené v minulém roce.

Dietu prý vymyslel Rajko Doleček, specialista, který se zabývá výživou, dietologií a dalšími souvisejícími oblastmi. Nutno podotknout, že sám Rajko Doleček se kdysi vyjádřil k tomu, že nenavrhl tuto dietu, že jen použil to, co už jiný dělal. Ale i tak se tato dieta ujala a mnozí na ní nedají dopustit.

Podívejme se, jak mléčná dieta funguje

Jak název napovídá, předpokladem tohoto hubnutí je mléko. Ale není to jen o něm. V dietě jde o mnohem více – bílý jogurt, tvaroh, maso nebo vejce, stejně jako ovoce a zelenina. Je rozumné užívat dietu 8, 13 nebo 16 dní. Osm dní se dá vydržet, třináct je opravdu dostačujících, nicméně leckdo dotáhne do šestnácti – tato alternativa se navíc jednoznačně nedoporučuje.

Společně s jídlem vypijte každý den alespoň 2 litry neslazených tekutin (čaj, voda, minerální voda bez bublinek), kávu jen v případě, že máte v jídelníčku mléko.

Společně s tím omezte příjem soli. Vybírejte polotučné mléčné výrobky, nikdy ne lehké formy – neobsahují téměř žádné živiny. V případě, že potřebujete zůstat u hubnutí 13 nebo 16 dní, opakujte jídelníček, dokud není čas přestat. To znamená, že 9. den budete jíst to, co jste měli 1. den, 10. den to, co jste jedli 2. den a tak dále. V žádném případě se nedržte diety déle než 16 dní. Okamžitě jej přestaňte používat, pokud se necítíte dobře, cítíte se zesláblí, je vám na omdlení nebo z velké části špatně.

mléko 2
Foto: Pixabay

Jídelníček pouze pro odvážné!

Dieta je samo o sobě naprosto šílená, nevyvážená a okamžitě si uvědomíte, že je velmi brutální. Pokud ovšem zatnete zuby a dietu vydržíte, říká se, že po této dietě byste neměli 2 roky přibírat. Bohužel, opak je pravdou – jojo efekt se stane na 99,9 % a dávejte si pozor, pokud se den po tom více najíte, skončí to vše na podlaze.

Mléčná dieta je jednou z těch krátkodobých a nevyvážených diet, které zaručují hubnutí, ale jen krátkodobě. Bez námahy se dostanete do sukně, kterou jste si půl roku nezapnuli, ale máte na to jen pár dní. To, co zhubnete není tuk, ale svaly!

Zdroje info: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5122229/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10459826/

Náhledové foto: Pixabay