Běhání – chyby začátečníků

Běhání

Běhání je velmi prospěšná aktivita. Jak pro zdraví, tak pro celkovou psychickou pohodu. Chcete-li s tímto sportem začínat, určitě se však vyvarujte chyb, které jsou tolik typické právě pro začátečníky s běháním. Jaké to jsou? To vám nyní ukážeme. Pojďme na to!

Moc dlouhé trasy

Samozřejmě, že zejména pokud jste v lepší fyzické kondici, není pro vás problém uběhnout 5-10 kilometrů, třeba i bez přestávky. Nic na tom nemění ani to, že jste teprve běžec – začátečník. Jde však o tom, že začínající běžci dělají problém v tom, že si na své začátky plánují takto dlouhé trasy, které ještě absolvují mnohokrát často po sobě. I když na to můžete mít kondici, může se stát, že budete ihned ze začátku vašeho úsilí přetíženi. Pokud chcete běhat častěji, například každý druhý den, určitě volte kratší trasy a běhejte pomalu. Trvá asi 6-8 týdnů, než si vybudujete základní kondici pro delší trasy. Poté pozvolna uběhnuté kilometry navyšujte.

Nepřehánějte rychlost

Stejně jako u vzdáleností, nesmíte ze začátku přehánět ani rychlost a tempo běhání. Jste-li opravdovým začátečníkem, není se za nic stydět. Nebojte se běhat pomalu. I takové aktivity vám pomáhají budovat kondici na delší a rychlejší trasy v budoucnosti. Začínáte-li, měli byste dbát spíše na vybudování solidních základů než na rychlé tempo. Pro začátečníky je vhodný následující tip. Zkuste střídat své běhy tak, že jednou si zaběhnete takzvaný „těžký běh“, to znamená těžší a rychlejší, a další běh bude zase snadný.

Boty na běh

Někdo tento faktor zlehčuje, avšak je pravdou, že kvalitní běžecká obuv dělá své. Obuv má být pohodlná a nemá nikde tlačit. Pro začátek je určitě lepší kupovat obuv na prodejnách, kde vám mohou i diagnostikovat váš styl chůze a běhu tak, aby vám vybrali ten nejlepší typ běžecké obuvi.

Běhání přes bolest

Pokud vás při běhu něco bolí, určitě to není podnět k tomu, abyste bolest vydrželi a přemáhali se přes ni. Naopak. Jde o signál, kdy nejspíše buď přeceňujete své síly, co do rychlosti či délky trasy, nebo máte špatnou techniku běhu. Oboje je špatně. Zejména začátečníci by se neměli bát zastavit nebo „vychodit“. Půjde-li o častější bolest dbejte na správnou techniku a držení těla, popřípadě bolest konzultujte si fyzioterapeutem či lékařem.

 

 

 

Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Svět zdraví je bezbřehý. Jak se cítit co nejlépe? To neví nikdo, ani já. Přesto vám nějaké zajímavosti prozradím.