Jak jednou pro vždy zatočit se ztuhlým krkem

Bolest krční páteře

Znáte ty bolesti v krční páteři, které přechází i do silných bolestí hlavy? Protahování nebo aplikace tepla a ledu na chvíli pomůže, ale bolest se stejně vrátí. Vzhledem k tomu, že valná většina z nás během dne kouká do počítačů, mobilů a televizí, není divu, že nás tak bolí za krkem.

Ztuhlý krk se u vás projeví kvůli ochablým svalům, které ztrácí svoji sílu díky špatnému držení těla. Když se budete pokoušet o otočení hlavy, kloub se nebude pohybovat hladce. Jelikož dojde o tlačení svalu na kloub, který zasáhne nerv, pocítíte okamžitou bolest a tělo se bude bránit křečovitými stavy. Vaše tělo nechce, abyste si způsobili újmu a tak “ ztuhne “. Celodenním sledováním obrazovek po každý den se váš stav bude zhoršovat.

Menší trápení a klasické příčiny

Pokud trpíte menšími bolestmi, které pochází z klasických příčin, můžete vyzkoušet tyto postupy.

Teplo a Led

  • Během prvních 48 – 72h aplikujte led a poté teprve teplo.
  • Teplem se rozumí sprcha, horké obklady, nahřívací polštářky
  • Nikdy neusínejte při ledování nebo při teplých obkladech

Léky, klid a masáž

  • Prášky proti bolesti berte s mírou, protože ve větších koncentracích poškozují játra
  • Při bolestech zbytečně s hlavou nehýbejte, aby se zánět a bolesti nerozšiřovaly
  • Pravidelná masáž pomáhá prokrvovat svalstvo, ale dbejte na to, aby masírování nebylo bolestivé a nedocházelo k vytváření velkého tlaku. Při každém masírování musíte směřovat pohyby k srdci.

Spánek a krční límec

  • Zkuste si měkkou matraci vyměnit za pevnou bez polštáře nebo pouze se speciálním krčním polštářem.
  • Krční límec si můžete vyžádat u svého doktora, ale pozor, nesmíte ho využívat příliš dlouho, protože dochází k výraznému oslabení svalstva.
Obklady
Foto: Pixabay

Protáhněte se a cvičte

Pro úlevu od ztuhlého krku spočívá v protahování a pravidelném cvičení. Toto cvičení jste prováděli kdysi v tělocviku ve škole – pohyb nahoru, dolů a do stran. Ale jsou i další cviky, které můžete provádět u svého stolu, v autě nebo v práci.

  • Rolujte rameny dozadu a dolů 10 x
  • Stiskněte lopatky k sobě 10 x
  • Zatlačte hlavu dozadu do opěrky hlavy nebo rukou a držte po 30 s
  • Přiložte ucho k rameni na obě strany 10 x

Jak můžete předejít bolestem?

Hlídejte si svoje spánkové polohy, při kterých si můžete skřípnout nerv nebo přeležet svalstvo. Spěte spíše na boku nebo na zádech, ale ne na břiše. Pokud usnete na břiše, skončíte v polohách, při kterých si budete kroutit krkem. Také spánek na břiše může ovlivnit dolní část těla, protože vaše břicho klesá do postele a nemáte dostatečnou bederní podporu. Ale zase, když trpíte kašlem, je lepší spát na břiše, protože plíce potřebují spoustu místa.

Cvičte správné držení těla při práci u počítače

Abyste se vyhnuly zbytečné bolesti v krční páteři, umístěte si monitor do úrovně očí, seďte rovně a nenaklánějte se a nekruťte hlavou dolů nebo na stranu. Nezapomeňte na přestávky, abyste odpočinuli očím.

Sezení v autě a při hraní na telefonu

Pokud často řídíte auto, dělejte si přestávky, při kterých se projdete a protáhnete. Jednak předejdete atrofii svalstva a jednak předcházíte bolestem a sraženinám. Totéž platí, pokud rádi hrajete na telefonu. Především se vyhýbejte dlouhému předklonu.

Jak dlouho se budete vyrovnávat s bolestí?

Upřímně, to záleží pouze na vás a také na tom, jaké faktory tu hrají roli. Může jít o zranění, které způsobí náhlou bolest – čili spadnete, jste po nehodě, sportovní úraz, nebo přetažení svalstva z těžké práce.

Některé příznaky se dají vyléčit za pár měsíců, ale i při těch nejjednodušších možnostech si můžete bolestí užívat i několik let pokud nezačnete jednat ihned a pořádně. Ale můžete si být jistí, že bolest vám bude vadit při každodenních činnostech a případná samoléčba nemusí dopadnout zrovna nejlépe!

Zdroje info: health.clevelandclinic.org, euc.cz

Náhledové foto: Pixabay