Zatočte s úzkostmi! Tyhle bylinky a potraviny mají zklidňující účinky

Jste neklidní a trpíte úzkostmi, které chcete zmírnit? V dnešní době plné stresu rozhodně nejde o výjimečný případ. Kromě klasických léků je však dobré zkusit nejdříve některé přírodní metody. Především na mírnější obtíže ohledně úzkostí mohou velmi dobře zafungovat nejrůznější bylinky. Které to jsou a jaké látky obsahují, že pomáhají se zklidněním?

Heřmánek

Heřmánkový čaj je skvělý nejenom pro zdravé trávení, ale právě i na zklidnění nervů. Obsahuje sloučeniny, které s v mozku chovají podobně jako látky z některých klasických léků na uklidnění. Kromě klasického čaje si můžete pořídit i přímo doplňky stravy, kde bude tato bylinka obsažená v co nejlépe využitelné formě.

Chmel

Hořký chmel má uklidňující účinky sám o sobě a je jen příjemným bonusem, že se jeho značné množství nachází v pivu. Využívá se také v aromaterapii. V rámci efektu zklidnění však má sedativní účinky, takže se doporučuje spíše večer, nebo ve dnech, kdy můžete pouze relaxovat.

Kvalitní zelený čaj

V kvalitním zeleném čaji se nachází uklidňující látka s názvem L-theanin. Jde o aminokyselinu, která má pozitivní vliv na zklidnění podrážděných nervů, ale zároveň nemá uspávací účinek. Proto je šálek pořádného zeleného čaje vhodný pro úspěšný start dne.

Kozlík lékařský

Populární bylinka, která se vyskytuje v některých přírodních volně prodejných doplňcích stravy určených právě na zklidnění podrážděných nervů. Užívá se ve formě tobolek nebo tinktury a kromě zklidnění má in sedativní účinky, takže je lepší užívání večer či před spaním, kdy může pomoci právě i s lepším spánkem. Ideální je také kombinace s heřmánkem, chmelem nebo meduňkou.

Meduňka lékařská

Meduňku lékařskou zná snad naprosto každý. Jde o nenáročnou bylinu se svěží citronovou vůní. Čaj si můžete připravit z čerstvé i sušené meduňky a v obou případech jistě dosáhnete požadovaného efektu zklidnění. Doporučuje se také pro zlepšení spánku a rychlejší usínání.

Foto: Pixabay

Levandule

Jemná levandulová vůně je sama o sobě velmi uklidňující. Pro zklidnění si tak dopřejte aroma terapii s pomocí éterického oleje či vonného vosku s levandulí. Výborné jsou i sušené levandulové polštářky nebo snítky květů. Jemný levandulový olej si můžete mírně nanést i pod nos a přímo vdechovat opojnou, a především uklidňující vůni.

Zdroj: https://www.health.com/condition/anxiety/19-natural-remedies-for-anxiety a https://www.novinky.cz/zena/zdravi/clanek/bylinky-jako-prirodni-sedativa-na-zklidneni-274234

Náhledové foto: Pixabay