Jak vybrat horské kolo, ze kterého vás zaručeně nerozbolí záda

Výběr kola

Milujete horské treky, ale z každé víkendové dovolené se další týden léčíte díky úplně odrovnaným zádům? Nemusíte se své kratochvíle vzdávat úplně. Klíčový je správný výběr vhodného horského kola.

Jde o zásadní otázku: „pevňák“ nebo „celopéro“? Zatímco jeden vám může problémy se zády spíše zhoršit, ten druhý udělá jízdu tak plynulou, že s trochou štěstí ani nepocítíte, že jste někam vyrazili. A jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Hardtail pro méně náročné milovníky horských trailů

Částečné odpružení, pevňák nebo také hardtail – to jsou nejčastější názvy pro běžnější typ horského kola. Nabídne vám odpruženou vidlici a pevnou zadní část. Hodí se tehdy, když potřebujete pořádně zabrat do pedálů (například při zdolávání pozvolného stoupání) a také všude tam, kde se potýkáte s menšími překážkami terén a preferujete víceméně rovně vedoucí trasy.

Cyklistika

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Pomůže vám zdolávat kilometry se vším všudy a váš výkon soustředí do anaerobní roviny. To může být výhoda, ale také nemusí. Záleží na tom, jaký styl terénu preferujete a jaké jsou vaše turistické cíle.

Full suspension pro všechny, kterým záleží na maximální plynulosti jízdy

A pak je tu full suspension nebo také celopérák. Nemá odpruženou jen vidlici, ale také zadní část kola. Je o něco těží, dražší a samozřejmě poruchovější, ale může vám nabídnout celou řadu výhod.

V první řadě si ho pořizují ti, kdo rádi zdolávají nejrůznější terénní překážky. Často se šplháte v neprostupném terénu nebo si vyloženě užíváte sjezdy, při nichž vám vítr doslova sviští ve vlasech? Pak je celopérák vybavením přesně pro vás.

Ale má i další výhody. Pružiny v obou částech tohoto kola dokáží efektivně odfiltrovat většinu nepříjemných tvrdých nárazů. A právě ony jsou tím, co při delších cyklovýletech po horských stezkách ničí vaše záda a nedovolí vám se po sestoupení z pedálů pořádně se narovnat.

Jde tedy i investici, která se vám určitě vyplatí. Můžete si tak užívat všechny horské výlety bez nepříjemných zdravotních problémů.

Co byste měli vědět, než si pořídíte celopérák

Rozhodně je dražší, to už jsme zmínil a jeho části rychleji podléhají opotřebení. A je také těžší – kvůli odpružení v zadní části a většímu množstvím materiálu na rámu (který chtě nechtě musí takovou zátěž snést bez ztráty kytičky).

Na druhou stranu bývají full suspension horská kola velmi univerzálními kousky, k nimž snadno pořídíte další výbavu. Můžete k nim dokupovat nejrůznější specifické komponenty a dodávat jim stále nové a nové funkce. Například tu, že si své odpružení „navíc“ můžete v případě potřeby i uzamknout, což se zvláště v rovných terénech, v nichž potřebujete opravdu zabrat, může přece jen občas hodit.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Každý by se chtěl cítit skvěle. I já. Snažím se o to a některé zajímavosti ohledně zdraví vám prozradím ve svých článcích.