Bolest očí nepřehlížejte – co vám signalizuje?

Vyšetření očí

Jistě jste to zažili alespoň jednou v životě i vy: probudili jste se s bolestí v očích, popřípadě vás začaly bolet oči v průběhu dne. Problém nastává, pokud bolest očí přetrvává nebo se vám vrací. Prozraďme si v dnešním tematickém článku, co bolest očí způsobuje a co může signalizovat.

Bolest očí není sama sebou

Bolest očí většinou značí nějaké zdravotní problémy. Nejčastěji za bolestí očí stojí zánět spojivek. Lidé, kteří celý den pracují na počítači, se pak mohou potýkat se suchýma očima, protože méně mrkají a slzné kanálky produkují nedostatek slz. Potrápit vás ale mohou i alergie, záněty očního víčka nebo infekce rohovky. Bolesti oka vznikají také při zánětech zubů, migrénách či akutním zeleném zákalu. V neposlední řadě mohou oči podráždit nečistoty v prašném prostředí.

Bolest očí

Zdroj obrázku: Canva

Bolest očí způsobují i levné čočky

Investujte do kvalitních kontaktních čoček od certifikovaných výrobců. Neodhadujte počet dioptrií sami a vždy se nechte vyšetřit očním lékařem nebo optometristou ve specializovaných prodejnách. Bolest očí může zavinit rozdílná hodnota v brýlích a kontaktních čočkách. Před použitím čoček si důkladně umyjte ruce, abyste si nezanesli do oka infekci. Naučte se s čočkami správně manipulovat a předejděte mechanickému poškození oka. Nepřekračujte doporučenou dobu nošení čoček a před spaním je vyndejte.

Kdy vám pomohou kapky do očí?

Oční kapky vám pomohou v momentě, kdy potřebujete odplavit z oka prach a jiné nečistoty a kdy máte oči podrážděné alergií či od nedostatku slz. Lékárník vám doporučí vhodné kapky nebo vás nasměruje k očnímu lékaři, který vám předepíše antibiotické kapky. Udržujte kapky studené, abyste cítili v oku dotek kapky. Důležité je dodržovat doporučené dávkování. Kapky si aplikujte se zakloněnou hlavou a odtáhněte si dolní víčko od oka. Nedotýkejte se kapátka kvůli možnému přenosu bakterií.

Předcházejte bolesti očí – jak na to?

Zejména lidé v kanceláři znají nepříjemnou bolest očí. Pracují v nepřirozených podmínkách a takřka celou pracovní dobu tráví u počítače. Nechte si zkontrolovat zrak a nepodceňujte nošení brýlí. Na monitor by vám nemělo dopadat přímé sluneční světlo a měli byste si dělat pravidelné přestávky. Jestliže trpíte na záněty spojivek, nemněte si oči a nesahejte si do nich neumytýma rukama. Oči zvlhčujte kapkami, tzv. umělými slzami. Pravidelně si měňte ručník na obličej a používejte vlastní dekorativní kosmetiku. V prašném prostředí noste ochranné brýle. Vyhýbejte se místům, kde fouká klimatizace.

Zdroj obrázku: kup-cocky

Bolest očí vám vždy něco „říká“

Bolest očí nikdy nepřecházejte. Každá bolest vám signalizuje, že něco není v pořádku. Nebuďte svým vlastním lékařem a pro jistotu navštivte praktického lékaře, zvlášť pokud bolest přetrvává déle než dva dny nebo se opakuje. Lékař vám napíše doporučení k očnímu lékaři, který vám prohlédne i oční pozadí. Nezjistí-li příčinu bolestí očí, pošle vás zpět k praktickému lékaři.

Poslouchejte svůj organismus a řešte bolest očí hned v jejím začátku. Svůj zrak zbytečně neunavujte a chraňte ho v letním období slunečními brýlemi. Relaxujte se zavřenýma očima a ve svém volném čase nehleďte jen do mobilů.

Zdroj náhledového obrázku: Canva

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.