Závislosti českých dětí: První místo patří alkoholu

děti

Různé druhy závislostí nejsou jen doménou dospělých. Zvlášť v době pandemie se tento fenomén začal šířit mezi dětmi. Na první pohled by se mohlo zdát, že dětské závislosti se týkají jen moderních technologií. Opak je však pravdou. Prim stále hraje alkohol.

Alkoholici ze základky

Informační zdroje se shodují v jednom: průměrný věk, kdy dítě poprvé okusí alkohol je 12 let. Většinou se tak stane v rodinném kruhu, například na oslavě. Spousta rodin bohužel bere konzumaci alkoholu jako něco běžného. Nemůžeme se tedy divit, že v evropském žebříčku konzumace alkoholu obsadili čeští mladiství nelichotivé 4. místo. Podle údajů Světové zdravotnické organizace u nás více než čtvrtina patnáctiletých pije pravidelně. To už je alarmující, nemyslíte? Od alkoholu je to už jen krůček k marihuaně a následně k tvrdým drogám. A i kdyby ne, alkohol dovede sám pěkně poničit mladý organismus.

vínoVíno: foto Pixabay

Internet a hry

Pandemie COVID-19 nás zavřela doma. Donutila nás zůstat sedět u počítačů, což nahrává dalším druhům závislostí. Mnoho dětí, které tráví na počítači většinu svého volného času, lehce spadlo do pasti počítačových her. Nenechte se zmýlit, hry nejsou samy o sobě nebezpečné. Problémem je nulová kontrola ze strany rodičů a ponechání dítěte, ať se „zabaví samo“. Při každodenním několikahodinovém hraní pak lehce vznikne psychická závislost.

dětiDěti: foto Pixabay

Jak se s tím vypořádat?

Pokud se vaší ratolesti rapidně zhoršil prospěch, přestává se věnovat svým dosavadním koníčkům, nedbá o sebe, straní se kamarádů a reaguje podrážděně či agresivně, je potřeba zakročit. Problémy nezlehčujte a dítě zbytečně netrestejte. Snažte se o rozumný rozhovor a určitě vyhledejte pomoc odborníka. Dostat se ze závislosti je běh na dlouhou trať i pro dospělého.

Nejlepší cestou proti závislostem je prevence. Stačí, když se budete svému dítěti věnovat, kontrolovat jeho online činnosti a pozorovat, s jakými přáteli se stýká. Posilujte také jeho sebevědomí a budujte vzájemnou důvěru. Komunikace je klíčem ke zvládnutí všech negativních situací.

Zdroje: https://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2009/01/14.pdf

https://www.zachranny-kruh.cz/pro-verejnost/kriminalita-rizikove-chovani/hracstvi/pocitac-a-bezpecny-internet/co-je-zavislost-na-pocitacich-a-pocitacovych-hrach.html

Děti: náhledové foto Pixabay

Starat se o své zdraví je základ a udržet si jej je dlouhodobý proces. Ráda se s vámi podělím o své zkušenosti a zajímavosti z tohoto odvětví.