Vodní meloun: jíst ho v létě je opravdu dobrý nápad

Meloun

Vodní meloun patří k nejoblíbenějším pochutinám zejména v létě. Má to dva hlavní důvody: chuť melounu a jeho nízká cena. Meloun poskytuje příjemnou sladkou chuť, ale protože je z 92 % tvořen vodou, má nízkou kalorickou hodnotu. Je zdrojem hydratace, a pokud jej vychladíte, dokáže vám velice spolehlivě ulevit v případě velkého vedra. Osvěží však v každém počasí a navíc také zasytí. Je vhodný i při dietě, protože navzdory nízké kalorické hodnotě obsahuje spoustu vitamínů a minerálů.

Antioxidační aktivita

Meloun je zdrojem důležitých antioxidantů. To jsou látky, které inhibují růst rakovinných buněk a odvádí potenciálně škodlivé toxiny ven z těla. Jejich přínosnými vlastnostmi je předcházení různým chronickým chorobám, z nichž většina může být i život ohrožující. Kromě toho jsou antioxidanty důležité také v případě, že se snažíte co nejvíce zpomalit proces stárnutí. Z důležitých antioxidantů, které meloun obsahuje, jmenujme lykopen, beta-karoten, lutein, zeaxantin a kryptoxantin.

Meloun

Foto: Pixabay

Močopudné účinky

Meloun ocení také lidé, kteří trpí na infekce močových cesto nebo při onemocnění ledvin. Má totiž močopudné účinky. Kromě toho také skvěle zavodní organismus a můžete jej považovat za skvělý způsob doplnění pitného režimu.

Zdravé srdce

Červená barva dužiny vodního melounu je způsobena antioxidanty, které známe pod názvem karotenoidy. Jejich nejvýznamnější zástupce, lykopen, zabraňuje oxidaci cholesterolu. Tím jsou cévy lépe průchozí a nedochází ke zvýšenému krevnímu tlaku v důsledku působení cholesterolu. Jako antioxidant působí karotenoidy proti množení volných radikálů, takže nedochází ani k mechanickému poškození cév. Obzvláště prospěšný je meloun pro muže, protože snižuje riziko rakoviny prostaty (ale také jiných druhů rakoviny).

Zdroj: https://www.poradnikzdrowie.pl/diety-i-zywienie/co-jesz/arbuz-wlasciwosci-odzywcze-arbuz-wzmaga-potencje-aa-5jPT-AC4t-HRHd.html

Foto: Pixabay