Vůně partnera proti stresu a nervozitě

Zamilovaná dvojice

Stres je poměrně běžnou součástí našeho života. Bohužel, dnešní doba je uspěchaná, v práci nás tlačí k vysoké pracovní efektivitě a pracovnímu tempu. A tak není divu, že z toho všeho shonu nám jde hlava kolem. Pokud se chcete po celém dnu v hektickém tempu uklidnit, postačí se na čas přitulit ke svému partnerovi a vdechovat jeho vůni. Pokud zrovna není doma, můžete použít jeho triko například na spaní. To je totiž nasáklé pachem vašeho partnera, aniž by bylo špinavé.

Síla lásky

Kanadské studie se účastnilo celkem 96 párů. Muži dostali čisté tričko, které museli nosit 24 hodin. Po tuto dobu nesměli používat žádné parfémy, deodoranty ani parfémovanou kosmetiku. Museli se také vyhnout některým jídlům, která dokážou změnit tělesný pach. Dále pak se museli vzdát kouření. Po uplynutí 24 hodin byla trička zmražena, aby uchovala tělesnou vůni jejich nositelů. A nyní přichází na řadu ženy.

Láska

Foto: Pixabay

Čichání vůně při stresových situacích

Ženy dostaly přidělené tričko jednoho z mužů. Některé dostaly trička svých partnerů, jiné trička cizích mužů – nevěděly přitom, jaké tričko dostali. Poté byly vystaveny stresovým situacím, v důsledku kterých došlo ke zvýšení stresového hormonu kortizolu. Ukázalo se, že ženy, které čichaly tričko svého partnera, byly mnohem méně vystresované, než ženy, které dostaly tričko úplně cizího muže. To podle vědců ukazuje, že vůně milovaného člověka nám skutečně může pomoci překonat stresové situace.

Co z toho plyne?

Už od raného věku se člověk bojí cizích lidí – a to zejména mužů. Proto je možné, že jde o jev čistě evoluční. Vůně cizího muže vyvolá v ženě zvýšené množství kortizolu. Takže namísto toho, aby se po čichání uklidnili, ještě více je to rozhodilo. Dochází k tomu zcela bez našeho vědomí. Pokud jste tedy doma a chcete snížit svůj stres, můžete si přivonět k triku partnera, nebo si ho rovnou obléct. Řešením je také spát na místě, kde spí váš partner (pokud není doma). Triko partnera si můžete vzít také s sebou na cesty, abyste zmírnili stres z neznámého.

Zdroj: https://www.styl.pl/uczucia/news-zapach-partnera-dobry-na-stres,nId,2511537

Foto: Pixabay