Jak se starat o piercing v nose, abyste se vyhnuli nebezpečné sepsi

K sebevyjádření patří vedle volby oblečení, účesu také v současné době tolik oblíbené tetování nebo piercing. Původní náboženský a rituální význam se vytratil a zůstalo jen u prostého zdobení. Jak pečovat o piercing v nose, aby se nezanítil a nezpůsobil více škody než užitku?

Trojúhelník smrti a piercing

Když si necháte propíchnout ušní lalůček, abyste mohli nosit náušnicenáušnice, jedná se také ve skutečnosti o druh piercingu. Tento je natolik běžný, že už ani nevzbuzuje žádnou pozornost, pokud není ucho propíchané skrz naskrz. Vedle tohoto si ale lidé zdobí piercingem i jiné části těla – obličej, nos, jazyk, prsní bradavky, pupík, a někteří dokonce i své genitálie.

Poměrně populární je ozdoba v nose. Po propíchnutí je třeba o ránu dobře pečovat, aby se nezanítila a nevznikaly nepříjemné komplikace. Nachází se totiž v oblasti zvané trigona mortis (trojúhelník smrti). Zhnisané místo se pak lehce stává zdrojem nebezpečné infekce, která se přes žilní lebeční splav dostane až do mozku a zde způsobí nemalé zdravotní problémy. Sepse bohužel může vést až ke smrti, o což asi nikdo z majitelů piercingu nestojí.

Foto: Pixabay

Hojení je zdlouhavé, chce to trpělivost

Piercing v nose vypadá cool z pohledu těch, který ho mají, ovšem, provází ho poměrně dlouhé hojení – dva měsíce zabere dostat ránu do klidového stavu až šest měsíců to trvá do jejího úplného zhojení. Přitom je nutné o piercing řádně pečovat a vyvarovat se zanesení infekce do rány. Znamená to také ráno a večer ozdobu omývat v solném roztoku, který lze koupit v lékárně, případně vyrobit doma ze čtvrt litru teplé vody, do níž se dá čtvrt čajové lžičky jodizované soli.

Na piercing zásadně nesahejte špinavýma rukama, dbát je také nutné na čistotu povlečení, v němž spíte. Po dobu, kdy se rána v nose hojí, není vhodné chodit do veřejného bazénu či vířivky a přírodních koupališť.

Zdroj info: wikipedie.cz

Náhledové foto: Pixabay

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.