Syfilis není jen pohlavně přenosná choroba. Léčbu je třeba zahájit co nejrychleji

Lékař

Syfilis je choroba, kterou považuje za pohlavně přenosnou. Ne vždy je ale důvodem nechráněný sex. V méně častých případech se choroba může choroba přenášet též poraněnou pokožkou nebo z nakažené matky na plod. Rozhodně se nejedná o chorobu, která patří jen do minulosti. I dnes jsou infikovaní pacienti. Diagnostika choroby může být pro laika obtížná, protože příznaky se liší v závislosti na stadiu onemocnění.

Kdo zemřel na syfilis?

Jednou z nejznámějších osobností, která tomuto nepěknému onemocnění podlehla, byl známý skladatel Mozart. Ten se nakazil od prostitutky. Al Capone prodělal tuto chorobu v mládí. I když se považoval za vyléčeného, zůstaly mu následky onemocnění. Ty se naplno projevili ve věznici, kde způsobili jeho smrt. Spekuluje se i o tom, že Beethoven měl zemřít na syfilis, který měl být též příčinou jeho hluchoty. Do Evropy měl syfilis donést Kryštof Columbus. Byl jedním z prvních nakažených.

Vitiligo
Foto: Unsplash

Jak se dá nemocí nakazit?

Pokud víte, že osoba má syfilis, neměli byste používat stejné příbory, sklenice a nádobí. Taktéž byste se neměli koupat ve společné vaně či bazénu a dotýkat se stejných předmětů. Nesdílejte ani oblečení, ani toaletu.

Jaké má syfilis příznaky?

Onemocnění je možné rozdělit do různých etap. Pro každou etapu onemocnění jsou typické různé příznaky.

  • Primární syfilis – asi 3 až 9 týdnů po infekci dojde k vytvoření vředu na stydkých pyscích či děložním čípku u žen či na žaludu či vnitřní straně předkožky u mužů. Tento vřed se může objevit v případě jiného než sexuálního kontaktu též v ústech, análním kanálu či prstech. Vřed má kulatý či oválný tvar s hladkými a rovnými okraji. Sám odezní po 2 až 6 týdnech.
  • Sekundární (získaná) syfilis – příznaky se projeví 9 týdnů až 2 roky po infekci. Na kůži je možné pozorovat léze, nejčastěji na trupu a pažích. Léze jsou hladké, mají stejnou velikost i tvar a jsou růžové barvy. Po dvou až třech týdnech samy zmizí, ale mohou se opakovat. V takovém případě pokryjí větší plochy těla, mimo již zmíněné se vyskytují i na rukách, ploskách nohou či obličeji. Často zanechávají jizvy. Doprovodnými jevy jsou alopecie nebo vitiligo (bílé skvrny na kůži). Kromě lézí jsou dalšími příznaky:
    • horečka,
    • bolest hlavy,
    • bolest svalů,
    • nechutenství,
    • zvětšené lymfatické uzliny.
  • Terciální syfilis (pozdní) – příznaky se mohou objevit i několik let po infekci. Nejčastěji se objevuje u lidí, kteří nejsou léčeni, nebo je jejich léčba nedostatečná. V takovém případě může nemoc zasáhnout jakýkoli orgán. Proto se jejich projevy značně liší:
    • Kůže: vznikají mozaikovité jizvy, nejčastěji v na kůži bérců, ale také v játrech, plicích, žaludku či varlatech.
    • Kosti: nejčastěji postihují klíční kost, lopatky a kosti lebky.
    • Srdce: objevuje se 15 až 30 let po infekci, nejčastěji ve forma aneurysma ve vzestupné aortě.
    • Nervový systém: typický pro pacienty, kteří se nakazili v mladém věku. Mezi projevy patří záchvatovité bolesti různých částí těla, změny nálad, poškození cév mozkových blan, mozku, míchy, záněty očního nervu či sítnice.

Jak probíhá léčba?

Základním lékem je penicilin podávaný intramuskulárně. V primární fázi stačí jednorázové podání. Po ukončení léčby je pacient dále pozorován, a to 1, 3, 6 a 12 měsíců po ukončení léčby. Díky včasné diagnostice je možné syfilis vyléčit úplně.

Zdroje info:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK534780/

https://gemini.pl/poradnik/zdrowie/kila-choroba-przeszlosci/

Foto: Unsplash