Vitamín K2: Tento vitamín by měli užívat hlavně senioři

Senioři

Zatímco o vitamínu C dokáže hovořit i laik, vitamín K tolik známý není. Spojujeme si jej především s účinky na srážlivost krve. Tento vitamín má dvě podoby: vitamín K1 a vitamín K2. Zatímco vitamín K1 získáváme především z rostlinných zdrojů, vitamín K2 se nachází v živočišných produktech a fermentovaných výrobcích. Existují ještě další formy vitamínu K, v tomto článku si ale vystačíme s výše uvedenými.

Vitamín K2

Zdrojem vitamínu K1 jsou zejména ty rostliny, které mají zelenou barvu. Čím tmavší zelená, tím více vitamínu K1 se v dané zelenině nachází. Tento vitamín tvoří 90 % vitamínu K, který přijmeme. Jeho nevýhodou je nízká vstřebatelnost. Vitamín K2 se nachází v masu, vejcích a mléčných výrobcích. Sice v malém množství, zato je velmi snadno vstřebatelný. Vitamín K má zajímavé zdravotní přínosy.

Senior

Foto: Pixabay

Nenápadný pomocník

Vitamín K má v těle několik důležitých funkcí. Pokud zkonzumujete vápník, vitamín K začne produkovat bílkovinu, který se s ním spojí. Nízká hladina vitamínu K je spojována se zvýšenou hladinou vápníku v krvi a sníženou hladinou vápníku v kostech. Naopak dostatečný příjem vitamínu K2 vede k lepšímu zdraví kostí u starších dospělých, napomáhá proti ztrátě kostní minerální hustoty a k menšímu zvýšení pórovitosti a elasticity, které se připisují na vrub stárnutí.

Vitamín K2 pro seniory

Mohly bychom říci, že právě senioři by se na příjem vitamínu K2 měli zaměřit. Jsou to totiž právě oni, kdo trpí řídnutím kostí, což může způsobit jejich zvýšenou křehkost. Vitamín K2 souvisí taktéž s mobilitou seniorů. Výzkumy ukázaly, že senioři se sníženou hladinou vitamínu K v krvi měli vyšší pravděpodobnost imobility. Nízké hladiny vitamínu K v krvi jsou spojovány také s pomalejší chůzí a vyšším rizikem osteoartrózy.

Zdroje info:

https://synergiczni.pl/suplementy/witamina-k2-waznym-suplementem-dla-seniora

https://www.greenfood.eu/a/vitamin-k2

https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fpubh.2022.979649/full

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31056634/

Foto: Pixabay