Chraňte svůj zrak před větrem a chladem: Jde to vcelku snadno

Zima a oči

Pokud pravidelně usedáte za volant nebo často chodíte venku, buďte velmi opatrní. Choďte na pravidelné prohlídky k očnímu lékaři a zeptejte se na možnou ochranu proti suchosti očí a zimě. Kromě toho vás velmi ohrožuje přemíra modrého světla a změny teplot. Všechno následně vede k silným bolestem očí a zhoršenému vidění.

Vyčerpání, bolest hlavy nebo podrážděnost a únava?

Pokud již nyní pociťujete tyto příznaky, je potřeba okamžitě zajít k lékaři a začít svým očím pomáhat. V zimě jsme běžně vystavování nižší hladině slunečního svitu, než bychom opravdu potřebovali. Místo toho jsme nadměrně a dobrovolně vystavování modrému světlu. Naštěstí jsme se již ocitli v bodě, kdy se naše dny začínají prodlužovat a sem tam na nás vykukne i sluníčko.

Jak moc nás zima může ovlivnit?

Ať už si to uvědomujete nebo ne, je potřeba zpomalit a začít se věnovat očím, které jsou velmi náchylné k poškození. Pokud často jezdíte, je potřeba se chránit ochrannými brýlemi proti různému osvětlení. I při práci na počítači byste správně měli nosit brýle proti modrému světlu. Poraďte se svým očním doktorem a kupte si vhodné oční kapky. Je důležité, abyste oči pravidelně zavlažovali.

Nadměrné slzení

Tak jako vás může vykolejit syndrom suchého oka, tak se u vás může projevit nadměrné slzení – které hlavně znáte při rýmě nebo alergii. Ale i v zimě za chladného větru může dojít k tomuto jevu. Jakmile dojte k těmto problémům, poptejte se na vhodné oční kapky a noste sluneční nebo ochranné brýle.

Začnete být velmi citliví na světlo

Samotné zimní období přináší zatažené oblohy a někdy zimní vánice. Ale jakmile vše sedne a sníh ulpí na polích, silnicích a chodnících, je těžké nenechat se oslnit světlem, které odráží. Pokud máte citlivé oči, můžete mít velké potíže se orientovat za jasných dnů. Problémy bude doprovázet časté mrkání, pocit nepohodlí, bolest očí, zhoršené vidění a další.

Vidění
Foto: Pixabay

Změny vidění

Při velmi nízkých teplotách dochází k zúžení cév v očích a vy tak uvidíte rozostřeně a dvojitě. Pokud se vám bude špatně dívat, běžte se schovat do teplého prostředí a pokud se vám po 30 minutách nevrátí zrak do normálu, kontaktujte lékaře, který vám možná pomůže…

Zdroje info: vlasta.cz, zdravijakovasen.cz, https://www.nature.com/articles/s41598-019-45386-7

Náhledové foto: Pixabay