Optik Martin Slaný: Dlouhé podzimní večery ohrožují zrak. Pozor hlavně na umělé osvětlení

Zrak podzim

Zima už je tady a dny jsou poměrně krátké. Ubylo tak logicky také denního světla. To je pro člověka přirozené na rozdíl od umělého osvětlení. Právě při něm často oči trpí stejně tak jako při nedostatku světla a třeba čtení při minimálně svítící lampičce. Nebezpečí pro váš zrak je bezesporu poměrně dost. I proto jsem se zeptal odborníka, optika Martina Slaného, na otázky, které se právě případných obtíží týkají. Mimo jiné jsem mu ale položil i několik dalších otázek týkajících se zraku.

Podzim je z hlediska zraku poměrně náročným o obdobím. Jak našemu zraku nejvíce ubližujeme?

Tím, že se dříve stmívá, jsme mnohem víc odsouzeni k práci pod umělým osvětlením, které někdy nesplňuje hygienické požadavky týkající se svítivosti (luxu) a barvy světla. Když na nás navíc z velké části dne září modrá obrazovka monitorů počítačů, notebooků i telefonů, je to pak dvojnásobný problém. Právě tato dlouhodobá a usilovná práce na blízko v kombinaci s časem stráveným uvnitř budov náš zrak opravdu namáhá.

Často cítím, že jsou mé oči hodně unavené. Mohu si nějak sám pomoct, aby tomu tak nebylo nebo abych zrak zregeneroval?

Určitě, je tady hned několik způsobů. Samozřejmě, doporučuju si i v průběhu zimního období dopřát několikrát za den pobyt na čerstvém vzduchu. Pokud to počasí dovolí, je ideální jít na procházku nebo si zasportovat. Pokud na počítači pracujete, pak si dělejte pravidelné 20sekundové přestávky s pohledem na předmět vzdálený aspoň 6 metrů po 20 minutách práce. Pomáhá i oční jóga, díky které vybudujete kvalitní zaostřování očí.

Martin SlanýMartin Slaný: Se svolením Martina Slaného

Sedím často u počítače. Platí to otřelé, že právě počítač likviduje oči? Rodiče mi to dříve vždy tvrdili, leč dnes jsou zřejmě monitory na jiné úrovni. Souhlasíte?

Není to počítač jako takový – ačkoliv i on může vyzařovat, stejně jako další displeje chytrých zařízení, modré světlo, které je v nadměrné míře pro lidský zrak opravdu nebezpečné. Problém ale vidím zejména v tom, že zrak dlouho upínáme na blízkou vzdálenost. Tím, že oči nepřetržitě ostří nablízko, nám pak chybí střídání pohledových vzdáleností. A to může způsobovat nejen únavu očních svalů, ale i případné další komplikace. Dalším faktorem je snížená ostrost obrazu na monitorech v porovnáni s tištěným textem, která si vyžaduje veliké soustředění a taky způsobuje nejen únavu očí, ale i hlavy.

Čtení v šeru je předpokládám také velké zlo…

I když není nikde vědecky prokázáno, že by u dospělých lidí čtení v šeru poškozovalo zrak, jde zase o zbytečné namáhání očí. To se může projevit jejich únavou, podrážděním a případným začervenáním. Rychleji může dojít také k pocitu suchých očí, protože při nedostatečném světle máme problém zaostřit a méně mrkáme. Máte-li pocit, že je zrak unavený, knížku proto na chvíli odložte.

Nyní jsem už několik let po operaci očí, nicméně při zhoršení zraku jsem navštívil specialistu. Předpokládám, že jsem učinil nejlépe…

Stoprocentně. U nás ve FOKUS optikFOKUS optik klademe lidem na srdce, že právě pravidelné preventivní kontroly jsou zárukou zdravého zraku. Včasná prevence totiž dokáže zachytit vady, které často my sami na sobě nerozpoznáme. Proto je nutné chodit na preventivní prohlídky ke svému očnímu lékaři či optometristovi alespoň jednou za dva až tři roky – a nejméně jednou za rok, pokud jste po operaci očí.

Vyšetření zrakuFoto: Pixabay

Co brýle ze supermarketů?  Jak jsou na tom s kvalitou?

Brýle ze supermarketů nejsou vhodnou korekční pomůckou, protože při takovéto koupi chybí to nejdůležitější, a to je změření správných dioptrií. Ze zkušenosti vím, že většina takhle pořízených brýlí má zbytečně silnější dioptrie, než je skutečně potřeba. Pokud k tomu připočteme chybějící vycentrování čoček na oči daného člověka, tak si zaděláváme na pořádné problémy. Při dlouhodobém nošení způsobují bolesti hlavy, rychlejší únavu nebo rozostření obrazu, což musí neustále kompenzovat naše oči a mozek. Silnější dioptrie také zapříčiňují i to, že se na monitory a displeje digitálních zařízení koukáme z menší vzdálenosti, než je zdravotně nezávadné, čímž se taky zvyšuje působení modrého světla a dostavují se bolesti páteře pro chybné držení těla. A nakonec chybí certifikace materiálu čoček, která garantuje jejich nezávadnost a správné optické zobrazování. Rozhodně bych je nepoužíval na dlouhodobé nošení, spíše jen jako opravdu krajní řešení.

Četl jsem o úlevových kontaktních čočkách. Jsou vhodné?

Úlevové brýle, ale i čočky jsou skvělou možnosti, jak pomoct namáhanému zraku, a to ať už pracujete za počítačem, nebo případně i za volantem. Fungují na principu prodloužení zrakové ostrosti při střídání pohledu na střední vzdálenosti a na blízko, čímž jednoduše řečeno ulevují přeostřování mezi těmito dvěma vzdálenostmi.

Co sluneční brýle? Já je moc nemusím a přiznám se, že je nenosím. Skutečně nabízejí tak velkou ochranu očí?

Je to tak. Sluneční brýle bychom navíc neměli používat jen v létě, jak si většina lidí myslí, ale právě i v zimě, kdy je slunce položeno na obloze níže, a tak je koncentrace UV záření vstupující do oka mnohem větší. To platí i na silnicích. Tam zase může řidiče na vozovce nemile překvapit světlo odrážející se ze sněhu a ledu. Obávaným strašákem je pak také tzv. zimní slepota, která oči ohrožuje ve vysokých nadmořských výškách, ve kterých úměrně roste zvýšené množství ultrafialového záření. Jde o stav, kdy postižený není schopen pro spálení měkkých tkáni v oku a nepříjemnou bolest oči otevřít, je světloplachý, a tedy prakticky slepý. V drtivé většině problémy odezní po několika dnech, je ale nutné navštívit lékaře.

Když mě pálí oči, používám umělé slzy. Suchý vzduch může být také velkým nepřítelem očí. Souhlasíte?

Ano, setkáváme se s tím i v tomto období, kdy kvůli teplotám klesajícím k nule začínáme topit doma, ale i při jízdě autem, kde navíc suchý vzduch proudí přes průduchy rovnou do očí. Pokud v místnostech málo větráme, může se to na očích projevit jejich podrážděním, únavou, pálením, začervenáním i bolestmi hlavy. Umělé slzy jsou tak skvělým pomocníkem, jak těmto komplikacím předcházet.

Kolik peněz byste investoval do brýlí? Nevyplatí se spíše operace očí?

Díky mé práci jsou pro mě brýle dostupnější, takže mě to zase tolik nestojí, ale investice je i tak dost vysoká, protože rád zkouším nové designy a materiály a zrovna teď mám na sobě úlevové brýle s blue filtrem, které nosím moc rád. Pokud se jedná o operaci očí, je důležité vědět, že jde o zákrok, při kterém nedojde ke zpětnému srůstu přeřezaných tkáni, a tak je potřeba větší opatrnosti – například při sportovních aktivitách. Pokud se dokážete s touto změnou vypořádat, není důvod, proč se operaci bránit. Faktem ale zůstává, že po čtyřicítce budete brýle na čtení potřebovat tak či tak. 🙂

Díky moc za rozhovor.

Rádo se stalo

Zdroj info: Autentický rozhovor s odborníkem

Náhledové foto: Pixabay

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.