Nemůžu přestat jíst! Zde jsou důvody, proč tomu tak je

Dortíky

Nejprve si dáte hlavní chod a za chvíli máte chuť na něco sladkého. Dáte si pár čtverečků čokolády, ale vaše tělo vás stále nutí jíst dál a dál. Nemůžete přestat jíst! Pokud zažíváte takový stav často, měli byste se zastavit a zamyslet se, proč tomu tak je. Asi vás nepřekvapí, že tím hlavním důvodem je nevyvážené hlavní jídlo. Zde jsou důvody, proč se lidé přejídají a způsoby, jak se tomu vyhnout.

Nevěnujete jídlu pozornost

Jedním z důvodů, proč toho sníte příliš mnoho, je ten, že u jídla děláte i jiné věci. Čtete si aktuální zprávy, pracujete nebo se díváte na televizi. Avšak pokud jíte, měli byste být plně soustředění právě na jídlo. Žvýkejte ho déle, protože tak si ho lépe vychutnáte. Náš mozek si uvědomí až se zpožděním, že už má dost, proto bychom měli jíst pomalu. A u jídla nedělat nic jiného.

Jídlo jako odměna

Jedná se o velmi nebezpečnou záležitost. Řeknete si: „Dnes jsem měl/a příliš náročný den, zasloužím si odměnu.“ Odměňovat se jídlem vede k obezitě a zdravotním problémům s ní spojenými. To ale neznamená, že byste si občas nemohli dopřát. Jen nesnězte celou čokoládu na posezení.

Hranolky

Foto: Pixabay

Odvracení stresu

Někteří lidé jídlem řeší svou špatnou náladu, deprese a stres. Pravdou je, že to skutečně funguje. Existují ale i další způsoby. Náladu zlepšuje například pobyt na čerstvém vzduchu, procházky, vystavení se slunci nebo třeba poslech hudby.

Pořádně se najíte až večer

Možná na pořádné jídlo přes den nemáte čas, nebo se jen snažíte zhubnout, a tak nejíte. Přes den to bez jídla zvládnete, ale jakmile přijdete domů a máte na sebe trochu času, začnete jíst. A protože jste hladoví, saháte především po sladkém a kalorickém jídlu. Ideální je skutečně jíst tak, aby nedocházelo k pocitu hladu.

Špatně zvolené potraviny

Spousta potravin je příliš kalorických, obsahuje spoustu tuků, cukrů, soli a velmi málo vlákniny. Výsledkem je to, že ačkoli obsahují velké množství energie, nezasytí nás na dlouho. Takže po nich máme brzy zase hlad. Zaměřte se na stravu se zvýšeným množstvím vlákniny. Ta je obsažená v ovoci, zelenině, luštěninách, celozrnných výrobcích a dalších potravinách.

Jak přestat jíst – rychlé rady

  • Jezte každé tři hodiny, abyste nedostali hlad. Ten vás totiž „nutí“ dát si něco nezdravého.
  • Nejezte v rušivém prostředí, které vám nedovoluje soustředit se plně na jídlo.
  • Pijte dostatek vody. Za prvé vás nasytí a za druhé si náš mozek může myslet, že má hlad a přitom jsme měli pouze žízeň.
  • Každé sousto přežvýkejte aspoň třicetkrát. Tak si mozek uvědomí, že už máte dost včas.
  • Jezte doma. Porce, které dostáváte v restauracích, jsou příliš velké a obsahují také mnoho soli.
  • Jezte více zdravých potravin obsahujících vlákninu.

Zdroje info:

https://aktin.cz/9-duvodu-proc-nemuzete-prestat-jist

https://www.healthline.com/health/why-cant-i-stop-eating#When-to-see-a-doctor

Foto: Pixabay