Koření s přirozeným hřejivým efektem pro příjemnější zimu

V zimě trávíme hodně času tím, že se prostě chceme zahřát. A to i kvůli vytápění na nižší teploty kvůli úsporám. Kromě příjemného hřejivého oblečení přitom může pomoci i správné koření, které má hřejivý efekt. Podívejte se, čím si okořenit čaj, polévku a podobně.

Zázvor

Hned na začátek je potřeba zmínit zázvor, který je pro zimní měsíce naprosto nepostradatelným pomocníkem. Pomáhá posilovat imunitu a skvěle funguje jako prevence nachlazení. Díky tomu, že má mírně štiplavou chuť, aktivuje v těle termické procesy. Hrnek zázvorového čaje nebo špetka zázvoru například do dýňové polévky je v zimě rozhodně dobrým nápadem. Použít můžete čerstvý i sušený. Jen si dejte pozor, ať to nepřeženete, kdy maximální denní množství je zhruba jedna lžička sušeného zázvoru.

Skořice a hřebíček

Typicky zimní koření, které patří například do svařáku. Skořice pomáhá posilovat imunitu a také prohřívá organismus. Báječně se hodí do ovocných čajů, ale i nejrůznějších dezertů a sladkého pečení. Společně s hřebíčkem pomáhá skořice pro lepší prokrvování končetin, což ocení každý, koho trápí pocit studených rukou a nohou.

Chilli a pepř

A pro slané pokrmy či podobné dochucení zase využijte chilli nebo pepř. Oba tyto druhy koření příjemně zahřejí a nabídnou pořádnou porci chuti. Zahřívání probíhá díky tomu, že mírně zrychlují činnost metabolismu, což může teoreticky lehce pomoci proti přílišnému nabírání vánočních kil. Oba tyto druhy koření jistě využijete v kuchyni klidně i na každodenní bázi.

Foto: Pixabay

Anýz a badyán

Mezi poměrně málo známé druhy koření, které však nabídne příjemné hřejivé účinky a zajímavou chuť, patří anýz a badyán. Obě koření patří například do svařáku, nebo bylinkového zimního čaje. Jedná se také o součást poctivého koření na perníčky. Kromě jedinečného aroma a zajímavé chuti pomůže anýz společně s badyánem také pro příjemné zahřátí organismu.

Zdroj: https://blog.mall.cz/lifestyle/devatero-koreni-ktere-vas-v-chladu-zahreje-540.html a https://www.apetitonline.cz/novinky-zajimavosti/bylinky-koreni-ktere-vas-zahreji

Náhledové foto: Pixabay