Jsou stoprocentní džusy zdravé? Jak je pít a neprohloupit

Džus

Když vybíráte džus, tak byste měli zvolit ten stoprocentní. Avšak ani stoprocentní džusy nemusí znamenat vždy tu nejlepší volbu! Jasně, jsou plné vitamínů a živin, na druhou stranu ale obsahují také poměrně dost cukru. Toto množství cukru může být v celé řadě případů připodobněno se sladkými sycenými sodovkami. Zde je vše, co musíte o džusu a jeho pití vědět.

Co je stoprocentní džus?

Jedná se o tekutinu, která byla získána z ovoce nebo zeleniny. Měly by být vyrobeny pouze z ovoce a zeleniny, jakékoli další příměsi jsou nepřípustné. Nápoje s nižším procentem ovocné šťávy (například 10 %) obsahují dále přidaná sladidla, jako je kukuřičný sirup s vysokým obsahem fruktózy. Stoprocentní džus obsahuje spoustu vitamínů a živin a může pomoci sníst denní porci ovoce/zeleniny.

Mrkvový džus

Foto: Pixabay

Čím se liší džusy od konzumace ovoce?

Nepokládejte ale za totéž, když sníte kousek ovoce nebo vypijete sklenici džusu. Bohužel, odšťavněním přicházíme o některé prospěšné látky, jako je vláknina. Ta se totiž nachází zejména ve slupkách ovoce a zeleniny, které při lisování šťávy vyhodíme. Vláknina je prospěšná pro správné fungování trávicího systému. Ovoce navíc udrží pocit sytosti delší dobu než džus, takže nebudete mít hlad a nebudete mít potřebu jíst.

Džusy znamenají mnohem více cukru

Zatímco na svačinu by vám stačil jeden kus pomeranče, vypít zvládnete mnohem více. A na jednu sklenici musíte odšťavnit 5 až 6 kusů pomeranče. Vzhledem k tomu, že odšťavněním soustředíte do své sklenice hlavně ovocný cukr, spotřebujete jej najednou příliš mnoho. Toto množství může znamenat nárůst hladiny cukru v krvi. V jedné sklenici můžete přijmout celodenní dávku cukru, čímž se džusy příliš neliší od sladkých sycených nápojů.

Měli bychom pít stoprocentní džus?

Jen asi 12 % lidí přijmou za den potřebné množství ovoce. Džusy tedy mohou posloužit jako náhražka jedné porce ovoce. Konzumace příliš malého množství ovoce je větším problémem, než lidé pijící stoprocentní šťávy. Klíčem je užívat jen malé množství džusu za den. Vypít litrovou láhev džusu je už trochu moc.

Zdroje info:

https://health.clevelandclinic.org/is-100-percent-fruit-juice-as-healthy-as-it-sounds/

https://www.webmd.com/diet/ss/slideshow-juice-wars

Foto: Pixabay