Nepodceňujte vliv umělého světla na kvalitu spánku

Kvalitní spánek je nezbytný pro naše každodenní fungování a správnou činnost organismu. Bohužel, při současném uspěchaném životním stylu se nám stále častěji stává, že nedostáváme tolik spánku, kolik bychom měli. Možnou příčinou tohoto stavu může být i umělé osvětlení, které se dostalo do každého domova a při nesprávném používání může mít negativní dopady na kvalitu spánku.

Ovlivnění přirozeného

Umělé osvětlení může mít negativní dopad na naše spánkové cykly. Světlo může ve skutečnosti narušit náš biologický rytmus, který je nezbytný pro normální spánek. Pokud je člověk vystaven světlu v noci, může to narušit jeho schopnost usnout, nebo se sníží celková kvalita spánku. Obecně nejhorší je z tohoto pohledu modré světlo, které emitují především nejrůznější displeje a obrazovky. Studie jasně ukazují, že světlo o určité vlnové délce jasně ovlivňuje produkci hormonů, které se podílí na ovlivnění spánkového cyklu.

Co způsobuje nekvalitní spánek

Dopady nekvalitního nebo nedostatečného spánku zná snad každý. Objevuje se typický únava, ospalost, zhoršení soustředění a koncentrace a celková menší výkonnost v porovnání se dny, kdy se vyspíme dobře. Na vině samozřejmě mohou být i další faktory, ale konkrétně světlo patří mezi ty velmi nenápadné, o kterých nemusíte ani pořádně vědět. I z toho důvodu se do ložnic doporučuje instalace především světelných zdrojů o teplejším barevném spektru.

Foto: Unsplash

Eliminujte zdroje modrého záření

Vzhledem k všem těmto negativním účinkům je důležité minimalizovat vliv umělého osvětlení na naše spánek. Pokud je to možné, je nejlepší vypnout všechna světla, která by mohla narušit váš spánek a udržovat místnost nebo domov ve tmě. V praxi to však bohužel nejde tak úplně, takže se využívají nejrůznější žárovky a světla, která umí měnit barevné spektrum. Pro spánek jsou obecně lepší teplejší světelná spektra, proto se takové žárovky doporučují pro instalaci do ložnice. Také je důležité omezit používání počítače a dalších zařízení, která mohou emitovat modré světlo, alespoň hodinu před spaním.

Zdroj: https://www.sleepfoundation.org/bedroom-environment/blue-light a https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/blue-light-has-a-dark-side

Náhledové foto: Unsplash