Suchý únor: co se stane, když přestanete měsíc pít alkohol

Alkohol

Alkohol je jednou z nejvíce tolerovaných drog na světě. A to dokonce do té míry, že existuje jen malé množství dospělých osob, které si jej nedopřejí v rámci daného měsíce. Proto se řada lidí rozhodne pro očistnou kúru bez alkoholu. A protože je únor nejkratší měsíc, obvykle je volen pro tento účel právě on. Víte, co se stane ve vašem těle, když přestanete pít alkohol?

Provedená studie

Studie byla provedena na čtrnácti osobách, které nepatří mezi alkoholiky. Došlo u nich k odebrání krevního vzorku a ultrazvuku, který měl prokázat, kolik tuku je obsaženo v jejich játrech. Po dobu pěti týdnů mělo deset z těchto osob přestat s pitím, zatímco zbývající čtyři mohli pít tak, jak byli zvyklí. Po uplynutí pěti týdnů se všechny osoby vrátili do nemocnice, kde jim byly znovu provedeny stejné testy.

Alkohol

Foto: Pixabay

Alkohol po pěti týdnech

A jak vypadaly výsledky? Došlo u nich ke snížení tělesné hmotnosti o 2 %, dále pak ke snížení cholesterolu o 5 %. Taktéž byl zaznamenán pokles glukózy v krvi, a to o 17 %. Taktéž množství tuku v játrech se snížilo, a to o 15 %! Naopak došlo ke zvýšení jejich bdělosti a koncentrace, ke zlepšení kvality spánku, a ke zlepšení pracovního výkonu. Ačkoli jsou tyto výsledky slibné, je zapotřebí dalších studií, které by je potvrdily. Účastníci studie ale přiznaly i odvrácenou stranu nepití alkoholu: připadali si osamělí, protože se místům s alkoholem raději vyhýbali.

Přínosy suchého únoru

Lidé se do výzvy, která znamená nepít jeden měsíc, pouští někdy tak trochu ze zvědavosti. Myslíte si, že nepít alkohol (v jakékoli podobě), je snadné? Stačí, když zajdete na společenskou událost a zjistíte, že není tak jednoduché si alkohol odepřít. Lidé proto berou výzvu nepití alkoholu po jeden měsíc jako jakýsi test toho, jak moc je pro ně alkohol důležitý. Pro některé to bude měsíc osamělosti a utrpení, jiní zjistí, že na konci měsíce mají plno netušených sil. Jak jste na tom vy?

Zdroje info:

https://www.healthline.com/health/quit-drinking-alcohol-for-a-month

https://www.nejlepsidrinky.cz/rubriky/zajimavosti/suchy-unor-bez-alkoholu-co-to-je-a-jak-jej-drzet_849.html

https://www.sussex.ac.uk/news/article/47131-how-dry-january-is-the-secret-to-better-sleep-saving-money-and-losing-weight

Foto: Pixabay