Návrat spalniček? Pozor na jejich průběh!

Spalničky

V poslední době až nebezpečně přibývá případů onemocnění spalničkami. Jde o chorobu, která se v minulosti měla za vyhubenou. Od milého roku se však ukazuje, že ještě zdaleka vyhubenou není. Jde o desítky případů a při komplikacích může být tato nemoc dokonce smrtelná. Proto je dobré dávat si na každý příznak pozor. Nejohroženějšími jedinci pak jsou děti do dvou let.

Příznaky spalniček

Mezi příznaky patří kašel, rýma, zánět spojivek, zvýšená teplota až horečka. Jde tedy o většinou stejné příznaky jako má většina virových onemocnění. Toto onemocnění však rozeznáte od běžné virové infekce již po pár dnech. Objevují se totiž vyrážka za ušima a na zátylku. Dále tato vyrážka pokračuje a postihuje také obličej, krk, celý trup a končetiny. Zvětšují se také mízní uzliny a onemocnění může také doprovázet průjem nebo nechutenství. U malých dětí také můžeme pozorovat takzvaný „uplakaný výraz“. Tedy výraz způsobený postižení horních cest dýchacích. V dutině ústní pak můžeme pozorovat zarudlé prostředí a světlé skvrny.

Riziko komplikací

Součástí spalniček je i zánět průdušek. Při tomto onemocnění mohou však nastávat i vážné komplikace. Ty mohou výrazně zhoršit zdravotní stav postižené osoby. Může nastat zápal plic nebo v extrémních případech i zánět mozku. Nejobávanější komplikací je smrtelná subakutní sklerotizující panencefalitida. Jde o vzácný následek spalniček, kdy infekce napadá centrální nervový systém.  Nejvíce nebezpečné jsou spalničky pro kojence a děti do 2 let nebo pro lidi s výrazně slabou imunitou. Komplikace pak mohou zhoršit průběh nemoci i u těhotných žen v prvních 3 měsících těhotenství. Toto onemocnění může u těchto žen vyvolat až potrat.

Ochranu zajistí očkování proti spalničkám

Proti tomuto viru neexistuje specifický lék. Tlumí se však příznaky, a tak se například snižuje horečka nebo odstraňují problémy s bolestí v krku. Pacientům se slabou imunitou se podávají antivirotika. Jedno plus však nemoc má. Proděláte-li ji jednou, znovu se nevrátí. Nejlepší ochranou je tedy prevence, a to prevence ve formě očkování. Jde o dlouhodobé očkování a délka získané imunity není přesně daná. Proto si ji můžete vždy nechat ověřit testem z krve.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.