Cukr představuje zdravotní riziko – víme, kde ho najdete ve skryté formě

Cukr

O nadměrném příjmu cukru se v poslední době hojně mluví. Může způsobit problémy s obezitou, plodností, nervovým systémem, fyzickou kondicí apod. Bohužel, leckdy se s nadměrným množstvím cukru potýkají i lidé, kteří jsou přesvědčeni pravém opaku.

Problém tkví ve zpracovaných potravinách, výrobci totiž často cukr přidávají i tam, kde bychom ho opravdu ale opravdu nečekali.

Čím si sladíte kávu? Je to důležité

Pojďme se podívat nejdříve na základní přehled sladidel, která jsou na našem trhu dostupná. Obyčejný krystalový,krupicový nebo moučkový cukr vynecháme, tam je situace jasná. Ale co další „názvy pro totéž?“

  • Třtinový cukr – vyrábí se cukrové třtiny, bývá považován za o něco zdravější než běžný cukr.
  • Fruktóza – najdeme ji přirozeně v ovoci, ale používá se rovněž ke slazení mnoha pokrmů.
  • Med – díky své konzistenci je těžší a sladší než sacharóza, v jeho složení najdeme hlavně fruktózu.
  • Javorový sirup se vyrábí z javorové mízy, skládá se převážně ze sacharózy.
  • Kokosový cukr – vyrábí se nikoli z plodů kokosové palmy, ale z jejího květenství. Obsahuje hlavně sacharózu.
  • Agávový sirup – v jeho složení je dominantní fruktóza.

Jak snížit hladinu cukru v krvi

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Ať už se vám to líbí nebo ne, ve všech těchto případech jde o cukr. A i když má občas nějaké ty minerály nebo jiné živiny navíc, stále se započítává do našeho denního příjmu této látky.

Spotřeba cukru stále roste

A to napříč celou EU. Jen pro srovnání, v letech 2008–2017 se průměrné množství cukru zkonzumovaného jedním obyvatelem Evropy zvýšilo o 6,05 kg! Ovšem s tou podmínkou, že zároveň došlo ke snížení spotřeby běžného stolního cukru. Takže u většiny z nás tvoří hlavní zdroj cukru různé zpracované potraviny a produkty. Rozhodně se tedy vyplatí číst složení výrobků.

Bohužel mnohdy si sladké dopřáváme z „těch správných důvodů.“ Tedy alespoň na oko. Dobrým příkladem je mýtus o prospěšnosti třtinového cukru. Ve skutečnosti se řepný cukr liší od svého karamelově zbarveného konkurenta jen nepatrně. Ano, třtinový cukr obsahuje o něco více vitamínů B a také některé minerály, rozhodně to však neznamená, že by byl méně škodlivý.

Kolik cukru vlastně jíst?

Držme se faktů. Podle studí Světové zdravotnické organizace (WHO) je vhodné, aby přidaný cukr představoval v naší stravě maximálně 10% denní přijaté kalorické potřeby. A sem patří nejenom cukr v čaji či kávě, ale také třeba ten v ovoci nebo džusech.

Pokud však chcete zhubnout nebo se potýkáte s nějakými zdravotními problémy, je třeba snížit jeho množství na polovinu, tedy cca 5%. Uvedeme si příklad – pokud běžně konzumujete každý den 2000 kcal každý den, pak by z toho množství měl tvořit cukr jen pouhých pět čajových lžiček (25 gramů), ne více.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Každý by se chtěl cítit skvěle. I já. Snažím se o to a některé zajímavosti ohledně zdraví vám prozradím ve svých článcích.