Cvičení

HIIT alias intervalový trénink spaluje tuky až 20 hodin po tréninku

Odhalujeme tajemství efektivního tréninku a opravdu rychlého a především zdravého hubnutí! Dnes se podíváme na to, co to jsou vlastně ty intervaly, tak často skloňované mezi profesionálními sportovci i amatéry.

Aerobní trénink střední intenzity má dnes už skoro odzvoněno, místo toho je nahrazován tzv. intervaly. A proč? Základem je vyvrácený mýtus. Ještě nedávno se věřilo, že zóna 60% -75% maximální srdeční frekvence nám zaručí to nejefektivnější spalování tuků. Dnes už však víme, že je tento pohled přinejmenším zastaralý.

Co je to vlastně intervalový trénink

Jde vlastně o kardio cvičení s tak vysokou intenzitou, že žádané spalování tuků a další benefity probíhají i dlouhou bodu po jeho ukončení. Tajemství tkví ve zvýšené spotřebě kyslíku po cvičení (EPOC). Naše tělo se snaží co nejrychleji regenerovat svaly, a to právě čerpáním uložené energie z tukových zásob. Stále tedy hubneme, a nezáleží na tom, zda dále cvičíme, sedíme před televizí nebo si třeba jdeme lehnout.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Výzkumy mluví jasně

Možná vás to překvapí, ale bylo potvrzeno, že při správně provedeném intervalovém tréninku o délce 20–25 minut spálíme v konečném součtu přibližně devětkrát více tuku než při méně intenzivní hodinovém tréninku – třeba na rotopedu nebo běžeckém pásu. Ale není to tak úplně zadarmo.

Bez odhodlání to nepůjde. Aby tuková tkáň ubývala i dlouho po skončení tréninku, musíte při tomto tréninku vynaložit opravdu hodně fyzického úsilí. Musíte být odhodlaní jet na maximum a každý den si přidávat. Efektivita tohoto cvičení je totiž založena na skutečnosti, že si každé 2–3 minuty mírně zvyšujeme tempo probíhajícího cvičení. Velmi rychleji se tak dostaneme do tzv. anaerobního tréninku. A právě to vede ke kýženému zrychlen metabolických změn, a to až 20 hodin po tréninku.

Jak na kardiovaskulární trénink

K ruce si můžete vzít cokoliv – od profi cvičebních programů a že třeba po běh, jízdu na kole nebo třeba i zmiňovaný běžecký pás. Hlídejte si právě jen intenzitu a nezapomeňte ani na úvodní rozehřátí a závěrečné protažení, celá sekvence by vám měla trvat maximálně 40 minut.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Každý by se chtěl cítit skvěle. I já. Snažím se o to a některé zajímavosti ohledně zdraví vám prozradím ve svých článcích.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *