Česnek či alkohol aneb nejčastější mýty o koronaviru

Česnek jako afrodiziakum

Koronavirus je každodenní téma, které hýbe nikoli jen naší zemí, ale celým světem. Proto je přirozené, že se čas od času objevují informace, které se vůbec nezakládají na pravdě. Takovými informacemi se dnes budeme zabývat. Rozebereme si totiž nejčastější mýty, které se koronaviru týkají. Pojďme na to!

Virus zabíjí konzumace česneku či kouření

Pokud uvidíte někde informaci, že konzumace nějaké látky, pomáhá v boji s koronavirem, nejde o pravdu. Vyrojilo se mnoho zpráv, které jsou podobného znění. Nejčastějším mýtem je, že koronavirus vyléčíte konzumací česneku. To je však nesmysl. Žádná data toto nepotvrzují, a kdyby to byla pravda, asi by pandemie na Zemi stále netrvala, pokud by vůbec odstartovala. Dále mnozí uvádí, že plíce před koronavirem ochrání nikotin a kouření. Někdo tvrdí, že kuřáci jsou imunní. Opět nepravda. Naopak plíce, které jsou zatíženy komplikacemi spojenými s pravidelným kouřením, mají větší problém záněty způsobené koronavirem zvládat. Existuje však velké množství dalších mýtů. Na koronavirus dle nich zabírá kokain, červené řasy, antibiotika a podobně. Nic takového se však na pravdě nezakládá.

Balíčky z Číny jako přenašeči viru?

Hned v první fázi nákazy, kdy ještě byla Čína epicentrem nákazy na světě, se hojně objevovaly spekulace, že čínské zásilky, které si, nejen Češi nechávají z různých čínských e-shopů dovážet, mohou být kontaminované částicemi s virem a mohou jej tak přenášet. Odborníci toto však zcela vylučují. Virus sám o sobě dlouho na zásilce (pokud by tam vůbec byl) nevydrží. Navíc jej zahubí proměny teplot a další extrémní podmínky spojené s mezikontinentálním transportem.

Alkohol či chlor jako vnitřní desinfekce

Posledním zmíněným mýtem, který byl také hojně sdílen je ten, že alkohol desinfikuje při jeho konzumaci vnitřní prostředí těla a může vás tedy před novým druhem koronaviru uchránit. Další zmiňovanou látkou v této souvislosti je chlór. Dle světové zdravotnické organizace jde o jedny z nejnebezpečnějších mýtů. Nadměrná konzumace alkoholu je samozřejmě škodlivá, o vnitřním požití chloru ani nemluvě. Alkoholové či chlorové desinfekce mohou pomoci, pokud takto ošetřujete vnější povrchy. Nikdy tyto látky neaplikujte na sliznice a vnitřní prostředí vašeho těla.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Svět zdraví je bezbřehý. Jak se cítit co nejlépe? To neví nikdo, ani já. Přesto vám nějaké zajímavosti prozradím.