Zázvor a jeho síla

Zázvor

O původu zázvoru se toho moc neví, jen to, že jeho rodnou zemí je nejspíše Čína nebo Indie. Dodnes zde totiž roste nejvíce biologických druhů a díky fénickým mořeplavcům se zázvor dostal i k nám do Evropy. Dnes se zázvor pěstuje po celém světe a není divu, jeho léčivé účinky jsou opravdu zázračné.

Síla zázvoru je v oddencích

Zázvor se nepoužívá celý, ale jen jeho oddenek. Ten totiž obsahuje aromatické látky a esenciální oleje, které dodávají zázvoru jeho typickou vůni.  Díky gingerolu má zase zázvor výraznou a pikantní chuť.  Zázvor je také bohatým zdrojem mnoha vitamínů, třeba vitamínu A, B1, B2, B6, vitamínu C a E. Dále obsahuje sodík, hořčík, vápník, draslík, měď, mangan, železo a další.

Zázvor a jeho účinky

Závor má pro naše tělo opravdu spoustu pozitivních účinků.  Tím nejznámějším účinkem, kvůli kterému si zázvor nejčastěji kupujeme, je, že zázvor příznivě působí při léčení chřipky nebo nachlazení. Dále má zázvor antibakteriální, protizánětlivé účinky a analgetické účinky, což pomůže nejen při zánětech, ale i bolestech svalů a kloubů. Zázvor také snižuje cholesterol, stimuluje krevní tlak, pomáhá při bolestech hlavy i bolesti svalů. Zároveň povzbuzuje tvorbu žaludečních a trávících šťáv, takže se využívá při nejrůznějších zažívacích obtížích, jako je např. nadýmání.  Mimo jiné je zázvor účinným pomocníkem při snižování hmotnosti nebo působí jako afrodiziakum.  Najdou však i případy, kdy zázvor příliš vhodný není, nebo spíše vůbec.  Zázvor určitě není vhodný pro diabetiky a těhotné nebo kojící ženy.  Ani u dětí mladších dvou by se zázvor užívat neměl. Některým lidem také nemusí zázvor vyhovovat a může způsobovat pálení žáhy nebo zažívací problémy.

Jaký zázvor vybrat?

Zázvor můžeme koupit sušený nebo mletý, ale ten nejzdravější a nejaromatičtější je čerstvý.  Vybírejte menší a světlejší oddenky. Ty jsou jemnější a šťavnatější.  Zázvoru stačí na čaj nebo jako přísada do pečení opravdu málo, takže i s kouskem oddenku zázvoru si dlouho vystačíte. Pokud budete mít zázvor v lednici, nemusíte se bát, že by začal plesnivět nebo něco podobného.  Oddenek zpracujete tak, že ho oloupete a nastrouháte na jemném struhadle. Zázvor můžete samozřejmě i usušit. Po usušení je však ještě štiplavější než zázvor čerstvý.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Studentka logopedie se zájmem nejen o řeč, ale i o zdraví, přírodu,cestování, čtení knih a další. Snad texty nikoho neurazí a budou se líbit.