Spánková apnoe

Spánková apnoe: Nepříjemná, ale nikoli neřešitelná porucha

Nemůžete spát? Možná za vším stojí pouze přemíra stresu a uspěchaný životní styl. Nic zvláštního, nicméně až o tak jednoduchou záležitost se jednat nemusí. Každý pátý člověk trpí spánkovou apnoe. Že jste tento termín ještě nikdy neslyšeli a vůbec netušíte, co si pod ním máte představit? Jste na správném místě. Nepřestávejte číst, jelikož právě v tomto článku se zaměříme jak na její charakteristiku, tak i na její příznaky, léčbu a další zajímavosti, jež s ní jakkoli souvisí.

Víte, co je spánková apnoe?

Spánková apnoe není nic výjimečného, co by postihovalo minimum populace. Definovat ji lze jako zcela běžnou poruchu spánku. Vyznačuje se především opakujícími se přerušeními dýchacího cyklu v průběhu spánku. Tato přerušení jsou právě označována jako apnoe. Co za nimi stojí? Jedná se v podstatě o kolaps měkké tkáně, jež se nachází přímo v oblasti dýchacích cest. Kvůli ní dochází k zabraňování průniku kyslíku směrem do plic. Příčin ale může být více, nutně se nemusí jednat o oslabené svalstvo v dýchacích cestách. Za potížemi může stát třeba větší jazyk, případně obezita, jež je většinou spojená s nezdravým způsobem života konkrétního člověka.

Co všechno negativně ovlivní spánková apnoe?

Spánková apnoe dokáže dokonale narušit spánkový cyklus. To s sebou logicky nese absenci potřebné energie. V důsledku tohoto faktu samozřejmě klesá jak fyzický, tak i duševní výkon člověka. V případě neléčení mohou být rizika opravdu vysoká, což se ostatně dočtete v následujícím odstavci.

Jaká jsou rizika nelečené spánkové apnoe?

Jestliže nezačne léčbě spánkové apnoe zavčasu, mohou vzniknout další zdravotní problémy jak krátkodobého, tak i dlouhodobého charakteru. Jednat se může například o nepříjemná rizika, jako jsou:

–          nepravidelný srdeční rytmus,

–          diabetes 2. typu,

–          srdeční onemocnění včetně infarktu myokardu,

–          vysoký krevní tlak

–          a mnohá další.

Určitě je také důležité poukázat na některá nepříjemná fakta, jež se spánkovou apnoe souvisejí. Typickým příkladem budiž například dopravní nehody. Až 800 000 nehod ve Spojených státech amerických, jež se staly v loňském roce, souvisí právě s touto poruchou spánku. Jinak u pacientů se středně závažnou spánkovou apnoe hrozí až trojnásobně vyšší riziko, že je potká mozková mrtvice.

Jak se pozná spánková apnoe?

Příznaků spánkové apnoe může být celá řada. Obecně lze říct, že tato porucha postihuje zhruba 5 až 10 % dospělých lidí. Většina lidí trpících touto poruchou o ní prakticky ani neví. K diagnóze u nich nemusí dojít nikdy. Pokud se přehlíží příznaky typu chrápání a nepravidelného dechu, nelze se tomuto faktu ani divit. My pro vás máme několik typických příznaků, podle nichž lze tuto poruchu diagnostikovat. Jedná se zejména o:

–          silné a dlouho přetrvávající chrápání,

–          svědkem potvrzenou zástavu dechu,

–          neklidný spánek,

–          časté noční návštěvy WC,

–          ranní bolesti hlavy,

–          neschopnost dlouhodobějšího soustředění,

–          silnou únavu i přes den,

–          deprese a podráždění.

Léčba spánkové apnoe

Aktuálně existuje celá řada alternativ léčby spánkové apnoe. Optimální řešení představuje především CPAP terapie. V čem spočívá? Jedná se v podstatě o vytváření kontinuálního přetlaku v oblasti dýchacích cest. Díky tomuto přetlaku zůstávají dýchací cesty fakticky pořád otevřené a problémy s dýcháním či chrápáním nehrozí. Základním stavebním kamenem terapie je přístroj CPAP. Jeho používání není nijak složité. Prakticky se jedná o masku, již si jednoduše nasadíte a budete ji v noci používat. Léčba se poměrně rychle v pozitivním slova smyslu projeví v minimalizaci únavy a zvýšení kvality života.

Pokud se o spánkové apnoe chcete dozvědět více, podívejte se na https://www.philips.cz/healthcare/consumer/sleep-apnea/diagnosis/about-sleep-apnea.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *