Vůně a její pozitivní a negativní vliv na lidskou psychiku

Také si pamatujete některé vůně z minulost a máte je spojené s určitou událostí? Vůně jsou schopné působit na naše emoce, kladně i záporně. Současně s tím pomáhají milé vzpomínky a pocity opětovně vyvolat. Jak to s vůní vlastně je?

Vůně v nás může vzbuzovat libé i nelibé pocity

Vůni označujeme za čichový vjem. Pokud bychom neměli v pořádku čichové receptory, necítili bychom nic. Jen tak mimochodem, ztráta čichu je jedním z příznaků onemocnění covid-19. Abychom mohli něco cítit, měla by daná vůně být ve formě aerosolu (voňavky) či plynu. S pojmem vůně si obvykle spojujeme příjemné pocity. Voní nám parfémy, květiny i jídlo. Pro to, co nám voní méně, případně v nás vzbuzuje nelibé pocity, máme označení zápach, smrad, puch. Je zajímavé, že i kvalitní a drahé parfémy nemusejí každému vonět.

Lidský mozek má schopnost si vůně pamatovat

Vůně je natolik silným čichovým vjemem, že si ji mozek dokáže údajně zapamatovat už napořád. Zároveň výrazně ovlivňuje psychiku. Určitě to sami znáte z vlastní zkušenosti. Doma si rozžínáte vonné svíce, o Vánocích voní purpura nebo františek, tak typické právě pro toto období. S vůní pracují také některé kamenné obchody, které provoňují své prostory, aby navodily u zákazníků příjemnou náladu, která by je nalákala na nákup. Marketingové studie uvádějí, že obchod, který voní, má až o 15 procent větší nárůst zisků. Vůně přispívají také k budování vztahu mezi prodavačem a zákazníkem. Toho využívají také banky či pojišťovny nebo i další firmy.

Aromaterapie jako léčebná metoda alternativní medicíny

Éterické oleje na bázi rostlinných těkavých látek jsou schopné změnit naladění a mysl. Jejich inhalace může navodit zvýšení i snížení krevního tlaku, pocit chladu i tepla, nebo povzbuzení. Velmi často se aromaterapie používá při léčby psychosomatických onemocnění. Stejně fungují i aromatické koupele, jež navozují pocity relaxace a uklidnění.

Skunk pruhovaný. Zdroj obrázku: Pixabay.com

Nejsmradlavějším zvířetem je skunk

Protipólem vůně je zápach. Udává se, že nejsmradlavějším zvířetem je skunk pruhovaný. Jeho pižmo obsahuje thioly, tedy sloučeniny na bázi síry. Ty se ostatně přidávají také do zemního plynu, abychom ho cítili, pokud by došlo k nehodě, jež by jinak mohla mít fatální účinky. V koncentrované podobě thioly navozují pocit na zvracení. Některé slabší povahy jejich zápach dovede až k mdlobám.

Je zajímavé, pokud skunk zasáhne oči svého protivníka, ten může i dočasně oslepnout. Takovou sílu má jeho pižmo. A skunk je přitom docela dobrý střelec, na 4 metry trefí lidskou hlavu. Jeho zápach je přitom cítit až do vzdálenosti 800 metrů a bohužel se ho lze jen velmi těžko zbavit.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com 

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.