Covid-19

Opětovné zapojení studentů ve zdravotnictví: Asociace děkanů LFČR zní jasně

Šíření koronaviru je aktuálně poměrně kritické a v následujících dnech lze bezesporu očekávat, že se do práce v nemocnicích a jiných zdravotnických zařízeních budou muset opět zapojit studenti. Nedostatek zdravotnického personálu musí být řešen rychle a s maximální možnou efektivitou. Tohoto zhoršení stavu je si velmi dobře vědoma také Asociace děkanů lékařských fakult České republiky. Ta přichází s prohlášením, jež budeme níže citovat.

Dobrovolnost jako základ

V první řadě je zapotřebí jmenovat fakt, že pomoc studentů bude ryze dobrovolná. Nebude se tedy jednat o žádné nařízení. Direktivní forma by ostatně nebyla nejvhodnější. Citovat můžeme první bod prohlášení.

  1. Zapojení studentů musí být dobrovolné. Zásadně nesouhlasíme s případným nařízením pracovní povinnosti, která se z řady důvodů ukázala jako kontraproduktivní.

Studenti musí mít čas na studium

Opět vcelku logické prohlášení. Zdravotnická zařízení musí se studenty jednat v tom smyslu, že nebude nijak narušena jejich výuka. Opět citujeme.

  1. Časový rozsah dobrovolného pracovního zapojení musí být takový, aby studentům umožnil současně řádně pokračovat ve studiu. Úvazky studentů v nemocnicích a dalších zdravotnických zařízeních tedy musí být takového rozsahu, jaký si student s daným zařízením vyjedná s ohledem na pokračování svého studia.

Práce by měla odpovídat kompetencím studentů

Jinými slovy, měli by dělat úkony, které jsou schopni zvládnout. Jejich práce by měla být adekvátně ohodnocena.

  1. Studenti by měli být zařazováni na kvalifikované práce odpovídající jejich kompetencím a tato činnost musí být adekvátně ohodnocena. Studentská dobrovolná pomoc by neměla být využívána pro nehonorované a nezdravotnické činnosti.

Vztah studentů k očkování

Jsou to právě studenti, kteří jsou stejně ohrožení jako i zaměstnanci zdravotnických zařízení. Proto by jejich přístup k očkování měl být totožný.

  1. Studenti pracující v nemocnicích či dalších zdravotnických zařízeních musí mít stejná práva přihlásit se k očkování proti onemocnění covid-19 jako ostatní zdravotničtí zaměstnanci těchto institucí.

Nyní pracuje ve zdravotnictví více než 1000 studentů

 

Aktuálně je zapojeno do různých pracovních činností ve zdravotnictví celkem okolo 1000 studentů.V případě potřeby se samozřejmě tento počet zvýší. Lékařské fakulty již dříve deklarovaly, že práci studentů budou započítávat v rámci praxe. Bude se tak dít i nadále. Hlavním cílem lékařských fakult je pochopitelně dokončení výuky studentů včas jak v rámci zimního i letního semestru.

Zdroj informací: Protext.cz

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *