baby-2577550_640

Staré matky aneb Kdy je nejlepší čas pro pořízení dítěte

Čas od času se v médiích objeví zpráva o tom, kterak některá veřejně známá žena povila své dítě ve vyšším věku. U nás to byla v poslední době například Vendula Pizingerová, jíž se ve 48 letech narodil chlapeček. Pochopitelně že se hned ze všech stran snesou zastánci i kritikové mateřství po čtyřicítce. Kdy je tedy ta nejvhodnější doba pro porod dítěte?

První dítě ve 25 letech

Fyziologicky je žena nejlépe připravená mít dítě okolo pětadvacátého roku. Jenže v této době se velmi často jedná o studentky posledních ročníků vysoké školy, případně čerstvé absolventky, které si teprve začaly vyšlapávat cestičku ke své kariéře. Pořízení dítěte v dnešní době je spojeno se spoustou výdajů a nejlépe na tom není ani sama maminka, když má zůstat jen s příjmem v podobě rodičovského příspěvku. Je prostě drahota. Takže není divu, že se mateřství odkládá do vyššího věku, kdy už jsou partneři lépe finančně zabezpečeni a pořízení rodiny není spojeno s výrazným propadem příjmu.

Pozdní mateřství. Zdroj obrázku: Pixabay.com

Mateřství na prahu čtyřicítky

Pánové to mají se svými spermie přece jen lepší. Množit se mohou i po šedesátce, často i po sedmdesátce, jak dokazují některé celebrity. O mužích z řady běžné populace se nehovoří, protože nejsou tolik zajímaví. Ale i zde se najdou starší tatínkové. Ale taková žena, když jí přijde předčasná menopauza před dosažením čtyřiceti let, tak má pak naprostý utrum a s vlastním dítětem se může už jen rozloučit. Ty šťastnější pak někdy přirozeně otěhotní i ve vyšším věku, kdy by se dle mínění svého okolí spíše měly připravovat na roli babičky. Ale v minulosti bylo běžné, že ženy rodily tak dlouho, dokud to šlo. Klidně i po té čtyřicítce. Antikoncepce nebývala k dispozici, takže pozdní děti byly jen přirozeným následkem intimního života. Bohužel však hodně žen, jež nechaly početí dítěte až do čtvrté dekády svého života, se vytouženého dítěte nedočká. S vyšším věkem klesá plodnost. Šance na otěhotnění po čtyřicítce je 4,5 procenta.

Na co se připravit v pozdním mateřství

Z lékařského hlediska obnáší mateřství ve vyšším věku větší riziko postižení dítěte například Downovým syndromem, matky často rodí císařským řezem, děti mohou být nedonošené, s čím je pak spojena řada problémů. Na druhou stranu si tyto starší matky své děti více užívají a mohou jim nabídnout stabilnější prostředí pro jejich růst. Mateřství často ženu psychicky omladí, protože najednou řeší úplně něco jiného než její vrstevnice. A na to, co si myslí lidé okolo nich, se mohou leda tak povznést a myslet si něco o tom, ať se každý stará sám o sebe.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.

15 komentářů

 1. vlad Odpovědět

  Stará matka, tedy prvorodička po 25 letech věku je riziko především pro dítě. Běžte do 1. tříd základních škol a uvidíte kolik dětí má nejrůznější zdravotní problémy. Od různých dysfunkcí po autismus až k mentálnímu postižení. Zdravého prvňáka abyste pohledal. Takoví už se vyskytují velmi vzácně. Navíc, stará matka je neschopna dítě řádně vychovat.

  1. Simona Odpovědět

   Konstatování je hezká věc, ale máte taky řešení? Je hezké mít do 25 let dítě, ale jak to vyřešit, když dneska téměř každý zaměstnavatel na slušné pozici chce vejšku a žena musí studovat do 24-26 let? Nebo když se žena musí starat o nemocnou babičku, která ještě bydlí v jiném městě, takže veškeré víkendy věnuje právě jí a rodině (matka, otec)? A z čeho by pak případně žili, když žena skončí studium ve 24-26 letech, když ještě nemá práci a nic našetřeno? To jsou logické otázky, které nikdo zkrátka neřeší a řešit asi ani nechce. Všichni lidé i z vlády ukazují prstem na ženy, že se porodní věk zvyšuje, ale nikdo nenabízí řešení. Třeba zkrácení povinné školní docházky, vždyť ji máme jednu z nejdelších v Evropě a více se místo toho zaměřit na praktické vzdělávání v oboru. Ne, tady v tom státě jen každý kritizuje, ale snaha něco vylepšit nebo změnit je nulová.

   1. Věra Odpovědět

    A myslíte,že my starší jsme nestudovaly ? Jen jsme byly méně náročné,nebažily po hvězdné kariéře a tučném platu.Chtěla jsem dítě a tak jsem počítala s tím,že se vše ostatní posune.

 2. Michal Odpovědět

  To jsou pindy,já první dítě „udělal“ v patnácti letech a poslední v šedesáti !!! A všechny normálně fungujou-žádní retardi !!!

  1. Jan Kazisvět Odpovědět

   Jde spíš o věk partnerky (matky), ale je dokázané že i věk otce má vliv. Vyšší věk souvisí s vyšším rizikem autizmu.

 3. Olda Odpovědět

  50plus chlap…je prostě starej na otce…at si mysli co chce, má raději gauč, než pobíhat s prckem venku…

 4. Maja Odpovědět

  My jsme si pořídili dcery v mých 20 a 22 letech a v mých 41 letech 5-letého chlapečka z DD. Dnes je mu 29 let a hodně nás to obohatilo, omladilo, a i když byly starosti, tak ty prostě k životu patří. Jo a mezi synem a vnukem je jen 6-letý věkový rozdíl. Prostě jsme neměli čas stárnout. Kluci byli jako bratři. I toto může být cesta pro starší matky.

 5. Petra Rindt. Odpovědět

  Já vůbec nechápu, proč vznikají tyto články. Autorka splácá tři odstavce, zdroje ani neuvede, protože z vlastní hlavy má jistě jen tu omáčku okolo a ani obrázky nemá z vlastního zdroje, ale okopírované. Pak se rozjede diskuse o tom, kdo a v kolika letech měl děti a jaké… Snad je na každém z nás, kdy a jestli vůbec máme nebo jestli vůbec můžeme mít děti. To fakt chcete propírat zase osudy jiných? Starejme se všichni o své děti jak nejlépe umíme a starejme se o sebe. Osudy jiných žen, které mají dítě v jakémkoliv věku je jen na nich. A to, jaké se jim dítě narodí je také jejich věc… a jestli je takové nebo makové nás ostatní trápit nemusí. Přeji všem pevné zdraví i vašim dětem.

 6. Petra Rindt. Odpovědět

  …a ještě dovětek… komentáře před uveřejněním čekají na schválení? kdo to asi schvaluje?…

 7. Hana Odpovědět

  Rodičům bylo 43 a 44, když jsem se narodila. O tři roky později se mi narodila ještě mladší sestra. Vysvětlovat celý život všude, že to nejsou mí rodiče, ale prarodiče, na to si člověk zvykne. Na co si však nezvyknete je to, že je vám 25 a vašim rodičům téměř 70. Je to psychicky náročné, a už v pubertě bylo vidět, že naši se o nás již nedokáží plnohodnotně postarat, že hodně stárnou a mají problémy. Když je vám 40, tak si ještě říkáte, dítě zvládnu, ale síly ubývají. Rozhodně je nehaním za to, že si nás pořídili, ale nebyl to určitě dobrý nápad, tak pozdě…

 8. Miky Odpovědět

  Nemyslím, že po pětadvacátem roku je rodička stará – to bych řekla až tak po čtyřicítce… A dysfunkce, mentální postižení nebo autismus či jiné zdravotní problémy se vyskytují u rodiček v každém věku – je to o genech, o dispozicích a současném špatném životním prostředí kolem nás…. A výchova dítěte není o věku, ale prioritách, lásce a důslednosti..

 9. Evženie Odpovědět

  Měli jsme děti v 26 a 27,5letech a byly to léta 1983 a 1985 a u toho druhého syna už mne tehdy ve výtečné londýnské porodnici na Praze 2 považovali za starou matku a byli obezřetní i já byla a je to dobře. Vím, mladí dnes mají i první dítě v 35letech, ale to pak když s ním třebas matka zůstane sama, tak ho bude na studiích živit do své 60.ky, kdy jí coby starou zaměstnankyni už zas možná nebude trh práce chtít. Je to i sociální riziko, mít děti před 40.kou. Jinak všem budoucím maminkách přeji hlavně zdraví a štěstí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *