Staré matky aneb Kdy je nejlepší čas pro pořízení dítěte

Čas od času se v médiích objeví zpráva o tom, kterak některá veřejně známá žena povila své dítě ve vyšším věku. U nás to byla v poslední době například Vendula Pizingerová, jíž se ve 48 letech narodil chlapeček. Pochopitelně že se hned ze všech stran snesou zastánci i kritikové mateřství po čtyřicítce. Kdy je tedy ta nejvhodnější doba pro porod dítěte?

První dítě ve 25 letech

Fyziologicky je žena nejlépe připravená mít dítě okolo pětadvacátého roku. Jenže v této době se velmi často jedná o studentky posledních ročníků vysoké školy, případně čerstvé absolventky, které si teprve začaly vyšlapávat cestičku ke své kariéře. Pořízení dítěte v dnešní době je spojeno se spoustou výdajů a nejlépe na tom není ani sama maminka, když má zůstat jen s příjmem v podobě rodičovského příspěvku. Je prostě drahota. Takže není divu, že se mateřství odkládá do vyššího věku, kdy už jsou partneři lépe finančně zabezpečeni a pořízení rodiny není spojeno s výrazným propadem příjmu.

Pozdní mateřství. Zdroj obrázku: Pixabay.com

Mateřství na prahu čtyřicítky

Pánové to mají se svými spermie přece jen lepší. Množit se mohou i po šedesátce, často i po sedmdesátce, jak dokazují některé celebrity. O mužích z řady běžné populace se nehovoří, protože nejsou tolik zajímaví. Ale i zde se najdou starší tatínkové. Ale taková žena, když jí přijde předčasná menopauza před dosažením čtyřiceti let, tak má pak naprostý utrum a s vlastním dítětem se může už jen rozloučit. Ty šťastnější pak někdy přirozeně otěhotní i ve vyšším věku, kdy by se dle mínění svého okolí spíše měly připravovat na roli babičky. Ale v minulosti bylo běžné, že ženy rodily tak dlouho, dokud to šlo. Klidně i po té čtyřicítce. Antikoncepce nebývala k dispozici, takže pozdní děti byly jen přirozeným následkem intimního života. Bohužel však hodně žen, jež nechaly početí dítěte až do čtvrté dekády svého života, se vytouženého dítěte nedočká. S vyšším věkem klesá plodnost. Šance na otěhotnění po čtyřicítce je 4,5 procenta.

Na co se připravit v pozdním mateřství

Z lékařského hlediska obnáší mateřství ve vyšším věku větší riziko postižení dítěte například Downovým syndromem, matky často rodí císařským řezem, děti mohou být nedonošené, s čím je pak spojena řada problémů. Na druhou stranu si tyto starší matky své děti více užívají a mohou jim nabídnout stabilnější prostředí pro jejich růst. Mateřství často ženu psychicky omladí, protože najednou řeší úplně něco jiného než její vrstevnice. A na to, co si myslí lidé okolo nich, se mohou leda tak povznést a myslet si něco o tom, ať se každý stará sám o sebe.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.