Chcete zhubnout? Dejte do pořádku svou střevní flóru

Střevní flóra

Hubnutí zahrnuje celou škálu úkonů, které je třeba si osvojit. Jedná se o dostatečný pitný režim, úpravu jídelníčku a dostatek pohybu. Mezi další důležité faktory patří dostatečné množství spánku a… zdraví vašich střev. Jak se ukázalo, právě správně pracující střeva hrají důležitou roli v tom, jak bude vaše postava fungovat. Jako doprovodný bonus se můžete těšit lepšímu imunitnímu zdraví. Právě o něm se říká, že začíná ve střevech.

Co je střevní flóra?

Střevní flóra se skládá z bakterií, které jsou důležité pro správné fungování trávicího systému. Je jich obsaženo více než 100 miliard. Tyto bakterie se nachází převážně v tlustém střevě. Zde jsou přítomné už u novorozenců. Navzdory tomu, že se jedná o bakterie, nejsou nebezpečné, pokud jsou ve vyváženém množství. Problémy mohou nastat tehdy, když je tato rovnováha narušena. Není divu, že často slyšíme pojem „prospěšné bakterie“. Jsou pro fungování našeho těla velmi důležité.

Metr
Foto: Unsplash

Jaké jsou hlavní funkce „prospěšných“ bakterií?

Bakterie ve střevě jsou nenahraditelné. Na jejich správném fungování je závislý náš trávicí i imunitní systém. Mezi jejich hlavní funkce patří:

  • vstřebávání živin z potravin,
  • produkce vitamínů (například B a K),
  • fermentace určitých živin,
  • produkce hormonů,
  • stimulace imunitního systému (ten je tak schopen bojovat proti patogenům),
  • metabolismus sacharidů.

Co mají střevní bakterie společného s postavou?

Mít vyvážené množství bakterií ve střevech je tedy velmi důležité pro celkové zdraví našeho organismu. Kromě toho hrají tyto bakterie roli též pro naši postavu. Podílí se totiž i na procesu ukládání tuku v těle. To znamená, že pokud není střevní flóra vyvážená, může být daná osoba náchylnější k obezitě. Strava s vysokým obsahem tuku vede ke změnu mikrobiomu. Tím dochází k narušení jejich fungování.

Za co jsou tyto bakterie ještě zodpovědné?

Předběžné výzkumy též ukazují na to, že bakterie ve střevech mohou být zodpovědné též za takové stavy, jako je vysoký krevní tlak. Těchto výzkumů je ale ještě málo na to, abychom to mohli brát jako fakt, takže na přesnější výsledky si ještě budeme muset počkat. Střevní flóra je také spojena s růstem aterosklerotického plátu, který ucpává tepny. V případě, že chcete zajistit větší průchodnost tepen, měli byste se zaměřit na vytváření zdravého střevního prostředí.

Zdroje info:

https://5mindlazdrowia.pl/flora-bakteryjna-jelit/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8796717/

Foto: Unsplash