Vliv strachu na naše tělo, co se s námi děje?

Strach

Máte někdy takový strach, že nemůžete dýchat a přestává vám bít srdce? Stalo se vám někdy, že vás strach opravdu zastavil a mysleli jste si, že zemřete? Vědci se domnívají, že se to skutečně může stát. Podívejme se, co se děje s naším tělem, když máme strach.

Strach je reflex, ale pozor!!!

Během probíhajícího šoku vaše tělo spustí reflex – udeř nebo uteč. Začíná to vše v thalamu, struktuře o velikosti dvou lískových oříšků ve vašem mozku, která vyšle signál do mozkové kůry. Thalamus nepřemýšlí o tom, zda čelíte skutečnému nebezpečí, nebo ne, v podstatě vás připravuje na potenciální nebezpečí. To ve vašem mozku uvádí do chodu dva systémy – sympatický nervový systém a adrenalinový kortizolový systém. První z nich využívá nervové dráhy, poslední zmíněný oběhový systém.

Když vás zasáhnou jejich hnací síly, vaše zorničky se rozšíří, pocítíte nával síly a rozbuší se vám srdce. Jinými slovy, vaše tělo poskytne vše, aby vás připravilo na nebezpečí. Jaká je nevýhoda? V případě, že je vaše tělo křehké, může ho nadměrná aktivita přemoci natolik, že organismus v podstatě selže.

Můžeme zemřít hrůzou?

Často přemýšlíte o tom, zda mohou lidé zemřít z velké míry strachu? Jak to ale dokázat nebo studovat? Zdálo se, že hlavním řešením je využití klasických testů, to znamená – využít běžných životních událostí, které splňují určitá kritéria. Pro začátek by musela událost děsit určitou část populace, ale ne ostatní, a za druhé, nesmí to být skutečná hrozba.

Strach 2
Foto: Pixabay

A analytici takovou příležitost skutečně našli. Zjistili, že v Číně, Koreji a Japonsku je číslo 4 považováno za nešťastné, protože jeho význam se rovná smrti. Čtvrtek jako čtvrtý den v týdnu také nemá nejlepší pověst. A výsledek? Počet srdečních záchvatů je ve čtvrtek o 7 % vyšší než v jiné dny. Jinými slovy, strach založený na kultuře, pověrách a v podstatě na tom, co přijímáte, zvyšuje pravděpodobnost smrti. To způsobuje, že se cítíte ohroženi a mozek vás nutí spouštět obranné reakce, čímž více zatěžuje vaše tělo a urychluje jeho opotřebení.

Zdroje info: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3595162/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3181681/

Náhledové foto: Pixabay