Na ucpané dutiny pomohou bylinky. Vyzkoušejte mátu, eukalyptus nebo křen

Nachlazení

Podzim je období padajícího listí, ale také nepříjemných onemocnění, mezi které patří běžná rýma a nachlazení. Ucpané dutiny mohou potrápit děti i dospělé. Pocit tlaku v hlavě a bolesti jsou běžnými doprovodnými jevy. Některé přípravky z lékárny mohou sice pomoci, ale někdy se musí používat pouze omezenou dobu. Pokud trpíte ucpanými dutinami déle než několik dnů, kontaktujte svého lékaře.

Bylinky na ucpané dutiny

Bylinky jsou rostliny, které mají neuvěřitelnou moc. Některé mohou pomoci s usínáním, jiné nás uvolňují, pomáhají nám hubnou a některé dokážou uvolnit ucpané dutin. Použít je můžete jen tak, že budete vdechovat jejich vůni, nebo si z nich uvařte čaj či použijte éterické oleje. Mohou se stát první pomocí, než navštívíte lékárnu, nebo je použijete jako doprovodnou léčbu. Je ale možné, že zjistíte, že fungují i bez volně prodejných léků a budete používat pouze bylinky. Zde je seznam těch, po kterých sáhnout.

Eukalyptus

I když se nejedná rostlinu, která by u nás běžně rostla, je dostupná zejména ve formě esenciálního oleje. Látka v ní – eukalyptol – je neuvěřitelně silná. Pomáhá rozkládat hled a zmírňuje pocit napětí, který vzniká v důsledku ucpaných dutin. Nejlepší způsob, jak jej použít, je inhalovat páru z vodní lázně.

Máta peprná

Tak s touto bylinkou máme zkušenosti asi všichni. Obsahuje mentol, což je látka, která pomáhá při odbourávání hlenu. Navíc příjemně voní a otevírá nosní průchodu. Je jedním z nejpříjemnějších způsobů, jak si ulevit od ucpaných dutin. Vyzkoušet můžete mátový čaj, a to ze sušené či čerstvé bylinky.

Máta

Foto: Freeimages

Vodilka kanadská

Tato rostlina má latinský název Hydrastis canadensis a u nás se s ní můžeme setkat ve formě granulek, které se vsypou do úst a nechají rozpustit. Tato rostlina může pomoci snížit produkci hlenu. Ulevuje také od ucpání dutin.

Bez černý

Bez černý je známý svými antivirovými a antibakteriálními účinky. Díky těmto vlastnostem rozhodně nemáte co ztratit, pokud ji použijete jako prevenci či léčbu nachlazení. Pomáhá bojovat proti infekcím horních cest dýchacích.

Křen

Křen je další silný prostředek, který dokáže zcela přirozeně vyčistit nosní průchody. Můžete jej konzumovat nebo jen vdechovat.

Další účinné bylinky

  • Oregano – má antibakteriální a antivirové účinky. Pokud jej budete pravidelně konzumovat, můžete nemocem i předcházet. Připravit se z něj dá čaj.
  • Kopřiva dvoudomá – kopřivový čaj zná snad každý. Je dobrý nápad dávat si jej jako prevenci i jako lék. Pomáhá ulevit od ucpaných dutin. Navíc je jeho chuť jemná.
  • Kontryhel – má protizánětlivé vlastnosti, prospěšný je při infekcích horních cest dýchacích.
  • Zázvor – jedná se o univerzální lék, který by v zimě a na podzim měl být součástí vaší spižírny. Připravujte si z něj čaj nebo zdravé shoty, které pomohou zachovat zdraví a zkrátit dobu onemocnění.

Zdroje info:

https://napiers.net/blogs/news

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9354706/

Foto: Freeimages