Asexuál: Člověk, který žije bez touhy na sex

asexualita

Nic je nepoutá k mužům a ani k ženám, a dokonce nemají žádné sexuální potřeby. Říká se jim asexuálové a odborníci skutečně nevědí, jak je přesně charakterizovat. Co o nich víme a kolik jich asi je? Podle různých zdrojů je definice asexuálů něco jako absence sexuální touhy nebo absence sexuálního styku, případně obojího. Je to ovšem velmi zjednodušené, ale je to složitější a existují dva různé závěry.

Existují dva odlišné druhy sexuality

V rámci názorů od samotných asexuálů a odborníků existují skutečně dva druhy asexuality. Pro začátek existují jedinci, kteří nemají žádné sexuální potřeby, to znamená, že vůbec necítí fyzickou potřebu k sexu. Ve skutečnosti nemají sex sami se sebou. Dále jsou to jedinci, kteří mají pár fyzických sklonů, ale nemají žádnou potřebu nebo touhu naplnit je s jiným jedincem. Nevzrušují je ani dámy, ani muži, ani nic jiného. Masturbují, ale nepotřebují k tomu sexuální podtext.

Je to pro ně běžná činnost, podobná hladu nebo žízni, kterou je třeba uhasit tím či oním způsobem. Řada asexuálů byla v období dospívání nebo v jiných fázích života sexuálně aktivní, ale nikdy nevytvořili sexuální vztah. Asexualita podle všeho nebrání touze mít děti nebo mít několik dlouhodobých vztahů, ale zahrnuje jen emoce a sdílení, žádný fyzický kontakt. Asexuálové jsou v podstatě schopni lásky, ale nespojují ji se sexem.

Nejedná se o poruchu nebo sexuální dysfunkci!

Druhý tábor lidí bohužel považuje asexualitu za druh sexuální poruchy. Domnívají se, že asexuálové jsou ti, kdo nemasturbují, tj. jsou zcela bez sexuálních požadavků, a nazývají to hromadně poruchou. Ale pak je tu ještě jedna skupina lidí, která má sexuální potřeby, a vesele masturbují u sebe doma. Jen jde o to, že z různých důvodů nepotřebují nebo nemohou mít sexuální styk se svými partnery.

Jak asexualita vzniká?

Odborníci ovšem bádají nad otázkou, zda se jedinci s averzí k sexu rodí, nebo zda se k ní člověk propracuje určitou cestou. Několik lidí považuje asexualitu za druh orientace, podobně jako heterosexualitu, homosexualitu nebo bisexualitu, což znamená, že ji považují za přirozenou věc. Na druhou stranu je mnohými stále označována za poruchu zdraví, která vznikla například hormonálními změnami.

Foto: Pixabay

Jaké je jejich procentuální zastoupení?

Počet homosexuálů v populaci je údajně téměř 4 %, přestože mnozí tvrdí, že jich je více, většina lidí se raději ke své orientaci nehlásí. Bisexuálů je prý až 90 %, je ovšem pravda, že míra každého z nás k dané orientaci je různá, takže průzkumy je nutné brát s velkou rezervou.

Ale kolik je asexuálů? Podle četných výzkumníků je asexuálů téměř 1,05 procenta, ale mohlo by jich být i více. Záleží jen na tom, jaký pohled na věc přijmete, ale ani sexuologie není složitá věda. V případě, že za asexuály považujete jak ty, kteří nikdy necítí žádné vzrušení, tak ty, kteří s nikým nespí, ale masturbují, bude jich více. Ale pokud budete asexuály brát jako ty, kteří trpí absencí libida, bude jich méně…

Zdroje info: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8115827/, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/36495711/

Náhledové foto: Pixabay