Stres v těhotenství je škodlivý. Naučte se jej zvládat

Těhotná

Stres se nevyhýbá nikomu. Ani těhotným ženám. Všichni víme, že může být velice škodlivý. A to poslední co nastávající maminka chce, je, aby stres ovlivnil vývoj nenarozeného děťátka. Jak se mu ale vyhnout? Není to tak jednoduché, ale určité metody jsou. Těhotenství je období, kdy žena prochází mnohými (fyzickými i psychickými) změnami. Jednou z nich je, že je více emotivní. A tak může všechny pocity zažívat intenzívněji. Bohužel také stres.

Stres zaženete dýcháním

Jednou z nejoblíbenějších dechových technik pro dosažení vnitřní harmonie je meditace. Nemusíte se ale učit jejím principům. Postačí, když se zaměříte na to, jak dýcháte. Lidé, kteří jsou ve stresu, dýchají krátce a mělce. Díky tomu se jim nedostává tolik kyslíku, kolik je potřeba. Když začnete pociťovat stres, lehněte si a alespoň pětkrát se zhluboka nadechněte a pomalu vydechněte. Nadechujeme se nosem, vydechujeme ústy. Pozornost věnujte tomu, jak se zvedá hrudní koš.

Těhotenství

Foto: Pixabay

Spánek zažene stres

Nedostatek spánku znamená nedostatek energie – a to jak psychické, tak také fyzické. Důsledkem je to, že jste náchylnější k „nezdravým“ myšlenkám a ke stresu. Pokud se vám nedaří v noci spát (na konci těhotenství je to naprosto běžné), zdřímněte si i v průběhu dne.

Krátké cvičení

Lidé ve stresu mají stažené svaly a jsou jakoby pod tlakem. Proto se alespoň jednou za den procvičte. V těhotenství postačí protáhnout si krk, ramena, záda a to velmi pozvolnými a opatrnými pohyby. Strečink umí snížit napětí ve svalech, ale také v mysli.

Mátový čaj je v těhotenství to pravé

Mátový čaj obsahuje mentol, což je látka, která má přirozené uklidňující účinky. Díky tomu může být skvělou prevencí i léčbou stresu. V těhotenství ale mátu oceníte také pro její další vlastnosti. Tak například umí odstranit problémy zažívacího traktu, jako je například nevolnost a zvracení. Zmírňuje také nadýmání.

Zdroje info:

https://www.healthshots.com/how-to/tips-to-manage-stress-during-pregnancy/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4447112/

Foto: Pixabay