Rozmarýn: bylinka se silnými účinky

Rozmarýn

Rozmarýn je stálezelená rostlina, jejíž vlastností si lidé cenili již od starověku. Nejen, že je to skvělá bylinka, kterou můžeme v různých aplikacích využít v kuchyni, jedná se také o koření s vysokou antioxidační aktivitou. Rozmarýn podporuje játra, stabilizuje hladinu cukru v krvi a podporuje práci mozku. Latinské jméno této rostliny zní Rosmarinus officinalis a jedná se bylinku typickou pro středozemní oblast.

Složení rozmarýnu

Léčivé vlastnosti rozmarýnu závisí na chemickém složení, zejména obsahu těkavých olejů a období sklizně. Účinnými látkami v rozmarýnu jsou kromě rozmarýnového oleje: flavonoidy (včetně luteolinu, diosmetinu), třísloviny, fenolové kyseliny, triterpeny. Rozmarýnový olej je obsažen v květinách a na spodní straně listů rozmarýnu v žláznatých chloupcích a minimální množství se nachází také na stoncích. Stojí za zmínku, že čerstvý rozmarýn má méně oleje (1,5 %) než sušený rozmarýn (1-2,5 %).

Sušený rozmarýn

Rozmarýn: Zdroj obrázku Pixabay.com

Účinky rozmarýnu

Díky svému obsahu vděčí rozmarýn za své zajímavé účinky na lidské zdraví. Vykazuje například antibiotické a protizánětlivé vlastnosti. Obsažená kyselina rozmarýnová působí jako antioxidant a chrání také před škodlivým UV zářením. Zabraňuje vzniku karcinomů a má uklidňující účinky na centrální nervový systém. Listy rozmarýnu zlepšují střevní peristaltiku ovlivněním trávicích procesů, snižují také křeče hladkého svalstva. Působení rozmarýnu také inhibuje aktivitu určitých enzymů, jako je například acetylcholinesteráza, která ovlivňuje vývoj a progresi Alzheimerovy choroby.

Infuze z rozmarýnu

Zde je recept: zalijte několik větviček vroucí vodou, můžete přidat několik plátků zázvoru a vařit po dobu nejméně 5-10 minut. Infuze rozmarýnu se používají na infekce horních cest dýchacích. Mají také ochranný účinek na játra, působí proti vzniku vředů a mají uklidňující účinek na centrální nervový systém.

Rozmarýn: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com