sadness-4578031_640

Léčba deprese přírodní cestou: Vyzkoušejte jógu, dobrý spánek a bylinky

Z celosvětové populace podle údajů z roku 2015 depresemi trpí celá čtyři procenta. Jedná se tak o 300 milionů lidí, kteří se více či méně trápí s problémy, jež deprese přináší. I když její léčba patří zejména do rukou odborníků, je možné jít také přírodní cestou. Jak na to?

Deprese jako civilizační choroba

Doba je náročná, na člověka jsou kladené vysoké nároky na výkon v zaměstnání. Když se k tomu přidají ještě neshody v partnerství, problémy v práci a s dětmi nebo starosti se stárnoucími rodiči, o které je třeba také pečovat, není možné se pak divit tomu, že na člověka dolehne deprese. Je daní za stresové situace v běžném životě. Někomu stačí stres vyběhat nebo vychodit po horách a hned je mu lépe. Jiný upadne do smutku a letargie, ze nichž si neumí sám pomoci.

Na lehčí formu deprese pomůže i třezalka nebo meduňka

Spousta lidí má k antidepresivům averzi. Nechtějí být na lécích závislí. A tak hledají jiné způsoby, jak se z deprese dostat vlastními silami. Nápomocná je zejména třezalka, jež tlumí úzkosti a depresivní stavy. Dokonce umí potlačit také obsedantně-kompulsivní poruchu.

Největším rizikem užívání třezalkových preparátů je hlavně její interakce s jinými léčivy – například s antikoncepčními přípravky, léky na ředění krve (warfarin), imunosupresiva, antidepresiva či antiastmatika nebo kardiotonika. Vždy je proto třeba se poradit s lékařem, jestli právě třezalka je pro vás vhodná.

Navodit pohodu a klid umí i čaj z meduňky. Je vhodný hlavně tehdy, když nemůžete usnout, cítíte se roztěkaní a úzkostliví.

Jóga. Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jóga, meditace a kvalitní spánek

Už samotný pohyb je pro zdraví člověka velmi důležitý. Jóga dokáže navodit psychickou harmonii a uklidnit duši. Možná je to právě tím, že během jejího cvičení se pracuje s dechem, cviky jsou pomalé, klidné a promyšlené. To platí také pro meditace, je pomáhají v léčbě deprese. A je jedno, jestli si přeříkáte růženec, nebo si vyberete budhistickou meditaci. K léčbě deprese přispívá i kvalitní spánek. Bez něho totiž není psychická pohoda. Nedostatek spánku může průběh deprese dokonce zhoršit.

Výše uvedené rady platí zejména pro lehčí formy deprese. Pokud pacient trpí těžkými depresemi, obvykle se bez odborné farmakologické léčby neobejde.

Deprese. Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *