Konzumace sýrů v těhotenství: kterým druhům se vyhnout?

Sýry

V těhotenství by si každá žena měla hlídat svůj jídelníček pečlivěji než kdy jindy. V tomto období je totiž velmi důležitá správná výživa, která by měla být bohatá na nejrůznější vitamíny a minerály. Existuje řada potravin, jejichž konzumace není odborníky v průběhu těhotenství doporučována. Mezi ty řadíme i některé druhy sýrů. Kterým sýrům je vhodné se v těhotenství vyhnout a proč je jejich konzumace nevhodná?

Tato zpráva jistě nepotěší milovnice těchto chutných mléčných výrobků. Během těhotenství je v zásadě možné konzumovat nejrůznější druhy sýrů, ale některé typy jsou zkrátka rizikové. V mnoha internetových diskusích se můžeme dočíst, že ženy konzumaci zcela nevynechaly, ale omezily na naprosté minimum. Jestli je to správně či ne záleží především na úhlu pohledu, průběhu těhotenství a samozřejmě i na aktuální zdravotním stavu. Řada žen si naopak řekne, proč se zbytečně vystavovat riziku a určité druhy sýrů zcela vyřadí ze svého jídelníčku.

 

SýryFoto: Pikwizard

 

Během těhotenství jsou vhodné tvrdé sýry

Z dostupných informací lze zjistit, že konzumace tvrdých druhů sýrů v těhotenství není nikterak nebezpečná. Konzumace mléčných výrobků je obecně doporučována, a to především díky obsahu prospěšných živin, jako jsou bílkoviny nebo kvůli obsahu vápníku. Sýry v některých podobách proto nemusí být výjimkou. To platí například o tvrdých sýrech, mezi které lze zařadit například parmezán, eidam či goudu.

Obecně platí, že veškeré sýry konzumované v těhotenství by měly být pasterizované, tzn. že by při jejich výrobě měly projít tepelnou úpravou. To zaručí eliminaci bakterií, které mohou být právě pro těhotnou ženu nebezpečné. Většina tvrdých sýrů tento parametr splňuje, ale rozhodně neuškodí číst obaly výrobků. Je však vhodné myslet i na to, že tyto potraviny je nutné konzumovat s mírou a dbát na jejich čerstvost a skladován.

 

Výběr druhů sýrů, které v těhotenství nepředstavují významné nebezpečí:

  • Gouda
  • Eidam
  • Parmezán
  • Mozzarella
  • Cottage
  • Mascarpone

 

SýryFoto: Pikwizard

 

Pozor si dejte na sýry zrající a plísňové

V těhotenství se rozhodně nedoporučují sýry, které pasterizací, tedy tepelnou úpravou, neprošly. V zásadě se jedná o sýry plísňové a měkké (například tzv. čerstvé). Tepelně neupravené sýry mohou v některých případech způsobit listeriózu, což je infekce způsobená bakterií, která se nachází v tepelně neupraveném mléce a výrobcích z něj.

Vyhnout by se nastávající maminka měla také sýrům s plísní, a to ať už se jedná například o hermelín či nivu. U těchto sýrů je zvýšené riziko nákazy mykotoxiny. Omezit riziko v některých případech může dostatečná tepelná úprava při vaření, ale otázkou zůstává, zda-li se vyplatí riskovat případnou nákazu, která může být v průběhu těhotenství velmi nebezpečná.

 

Výběr druhů sýrů, které se v těhotenství nedoporučují konzumovat kvůli zvýšenému riziku:

  • Hermelín
  • Camembert
  • Niva
  • Bryndza
  • Čerstvé farmářské sýry

 

Strava má významný vliv na průběh těhotenství a vývoj miminka

Na závěr je vhodné připomenout, že na miminko a jeho vývoj má vliv vše, co během těhotenství nastávající maminka vypije a snít. V mnoha případech se proto nastávajícím maminkám vyplatí změnit jídelníček a zařadit více zdravějších potravin.  Nejrůznější bakterie, plísně apod., mohou číhat v podstatě v jakékoliv potravině, takže je třeba dbát na čerstvost potravin a dostatečnou hygienu a tepelnou úpravu. Na druhou stranu, nejrůznějšími riziky se člověk nemůže ale nechat úplně pohltit, to by potom nekonzumoval prakticky nic.

 

 

 

Zdroj info: https://www.rodicov.cz/syry-v-tehotenstvi/

Zdroj info: https://www.rehabilitace.info/vyziva-a-jidlo/ktere-syry-jsou-v-tehotenstvi-vhodne-a-ktere-ne/

 

Náhledové foto: Pixabay

Oblast zdraví mě zajímá a ráda se podělím o své poznatky.