Konjakové těstoviny jako zlatý grál hubnutí? Jejich častá konzumace může ublížit

Nudle shirataki, konjakové těstoviny, těstoviny pro dietáře, nudle „0 kalorií“ – to je jen malý přehled nejrůznějších názvů, pod nimiž lze tento výživový zázrak sehnat na našem trhu. Dnes se však podíváme i na jejich méně připomínané výživové a zdravotní vlastnosti.

Jde o přírodní produkt zcela bez umělých přísad. Vyrábí se z kořene rostliny konjak a můžete pochlubit téměř nulovým obsahem kalorií – ve 100 g těstovin najdeme pouze 6,4 kcal.

Proč konjakové těstoviny jíst?

Neobsahují tuk, bílkoviny ani lepek. Zato však velké množství vlákniny a také vápníku, byť jeho vstřebatelnost je o něco horší než u živočišných zdrojů Jsou-li zapity dostatečným množstvím vody, poskytnou dlouhodobý pocit sytosti.

Jejich chuť a konzistence její jiná, než u klasických těstovin, ale to při správné přípravě vůbec nevadí. Přijímají totiž skvěle chuť ostatních přísad, např. omáček a mohou být ochuceny nasladko i naslano.

Po otevření balení je stačí opláchnout pod tekoucí vodou (prodávají se naložené v průhledném nálevu), vařit nebo smažit 2-3 minuty a poté přidat ostatní ingredience. Konjakové těstovinyKonjakové těstoviny jsou skvělé také v polévkách, třeba ve vývaru se zeleninou.

nudle2

Foto: Pixabay

Negativa těstovin shirataki…

… aneb co vám v prodejnách zdravé výživy neřeknou. Vypadá to jako ideální stravovací plán, že? Stačí si dopřát pěkný steak, porci zeleninu a „dojíst se“ právě konjakovými těstovinami. Ale pozor. Jejich pravidelná konzumace organismu neprospívá. Jde zejména o vysoký obsah vlákniny, která sice pozitivně působí na zdraví našich střev, na druhou stranu však dokáže účinně zablokovat absorpci některých minerálů.

Navíc nízkokalorických potravin máme tendenci nabírat si více než těch běžných, což by v případě shirataki těstovin vedlo k rychlému zkreslení optimálních výživových porcí (resp. jejich velikosti), což by vám z dlouhodobého hlediska při návratu k normální stravě mohlo spíše uškodit.

Náhledové foto: Pixabay

Každý by se chtěl cítit skvěle. I já. Snažím se o to a některé zajímavosti ohledně zdraví vám prozradím ve svých článcích.