Doplňky stravy: Lidé za ně většinou vyhazují peníze úplně zbytečně

Doplňky stravy

Nemusíte moc ovoce a zeleninu, ale rádi byste do svého těla dostali potřebné vitamíny a minerály? Jasně, pak se pochopitelně nabízejí nejrůznější doplňky stravy. Ty lidé aktuálně využívají v poměrně hojné míře, mnohdy to s nimi až přehánějí. Většina z nich se navíc vyrábí synteticky, takže do těla dostáváme něco, co vlastně vůbec nepotřebujeme. A rozhodování se o spoustě různých doplňků stravy? Pomáhají v něm třeba influenceři či kamarádi. Ti o samotných doplňcích znají úplně minimum informací.

Doplňky stravy používá až 40 % Čechů

To určitě není nijak malé číslo. K zajímavým závěrům došlo šetření Nielsen Admosphere. Právě podle něj přes 40 % Čechů napříč věkovými kategoriemi pravidelně využívá vitamínů, multivitamínů nebo minerálů. Jinak mezinárodní výzkumy hovoří o tom, že více než 90 % doplňků si lidé vybírají dle svého vlastního uvážení. Za doplňky stravy se v Evropě vydá za rok více než 54 miliard eur.

Stojí za tím influenceři a kamarádi

Robert Sládek, zakladatel českého start-upu s personalizovanými doplňky stravy Vitapack hovoříé jasně. „Důvodem je to, že se lidé rozhodují podle doporučení influencerů nebo kamarádů. Na tom není obecně nic špatného, problém je v tom, že doplněk stravy je vysoce individuální. Každý potřebuje suplementovat jiné látky. Proto by nákupu doplňků stravy mělo předcházet zjištění, které vitamíny, minerály a další látky mému tělu opravdu mohou chybět, a ty následně doplňovat.“

Doplňky stravyFoto: Pixabay

Nejvíce nám chybí hořčík a vitamín D

Vitamíny a minerály jsou často doplňovány nesprávně. V České republice se nejčastěji nadspotřebovávají multivitaminy s velmi omezenou efektivitou. Lidem chybí vitamíny z řad D a B, případně minerály typu železa, zinku, draslíku nebo hořčíku. Ty chybí zejména ženám. U mužů se nedostává hořčíku, vápníku a draslíku. Syntetické přípravky potřebné látky organismu nedoplní.

Důležitost doplňování klíčových vitamínů a minerálů lidé znají. Vždyť proto také utratí měsíčně za doplňky stravy průměrně několik set. Problém je v jejich samotném výběru. Trh je zavalen syntetickými doplňky stravy, které v organismu nedosahují zdaleka takové efektivity jako doplňky získané z přírodních zdrojů,“ dodává výživová specialistka Agáta Szturcová.

Jak zjistit, co tělo potřebuje?

Ideální jsou laboratorní testy hladiny vitamínů v krvi. Jinak lze ale také využít online testů, jež jsou aktuálně k dispozici u technologického start-upu Vitapack.

Zdroje info: protext.cz, bezpecnostpotravin.cz, cpcp.cz

Náhledové foto: Pixabay

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.