Co se stane, když vynecháte snídani? Neznamená to nutně obezitu

Snídaně

Navzdory tomu, že snídani považujeme za důležité jídlo, které může nastartovat náš den, stále ještě asi jedna třetina lidí snídani vynechává. Neshoduje se to se zásadami zdravého stravování, kde je snídaně doporučována. Navíc se ukázalo, že lidé, kteří nesnídají, trpí častěji obezitou. Nelze ale říci, že když budete snídat, obezity se najisto zbavíte. I zde platí důležitá rovnice týkající se přijatých a vydaných kalorií.

Snídaně a hubnutí

Obzvláště při hubnutí je dieta, zdá se, důležitá. Je to první jídlo, které si dopřáváme po nočním půstu. Ti, kteří snídani vynechávají, ale nemusí nutně dělat chybu. Pokud se vám příčí myšlenka, že byste si ihned po probuzení měli dát snídani, neznamená to, že budete tlustí. Jen je třeba zachovat vyvážené množství živin v ostatních jídlech a hlavně: nepřejíst se na večeři! Hmotnost redukujeme prostřednictvím negativní kalorické bilance (nižší příjem kalorií, než vydáme).

Kaše

Foto: Pixabay

Vynechání snídaně není hřích

Asi všichni odborníci na zdravou výživu se shodnou na tom, že ideální je snídat. Pokud vám to nedělá problém, je to super. Avšak druhou, méně početnou skupinu tvoří ti, kteří prostě nesnídají. Mohou k tomu mít různé důvody. Ani to však neznamená, že se později v průběhu dne budou přejídat. Jestliže tedy nesnídáte, není to zas takový problém. Zkrátka si své první jídlo dne odložíte na později. Mělo by ale být vyvážené.

Hladina cukru v krvi

Pokud se ráno nenasnídáte, budete se brzy cítit hladoví, rozmrzelí a unavení. Vyplývá to ze studie Journal of Frontiers of Human Nueroscience. Důvodem je to, že snídaně pomáhá obnovit glykogen a stabilizuje hladinu inzulínu v těle. Hladina cukru v těle se při nesnídání snižuje. To vede k již zmíněným příznakům, jako je únava.

Pomalejší metabolismus

Ze studií také vyplývá, že jídlo v krátkém čase po probuzení, může nastartovat metabolismus člověka. To vede k rychlejšímu spalování kalorií během dne. Pokud kromě snídaně vynecháte také svačinu a oběd, tělo přechází do ochranného režimu. Začne ukládat co nejvíce kalorií.

Zdroj:

https://aktin.cz/je-v-poradku-vynechat-snidani

What happens when you skip breakfast

Foto: Pixabay