V jakých potravinách najdete kyselinu listovou a jaké je doporučené množství

Kyselina listová je označení vitamínu ze skupiny B, který je nezbytný pro celou řadu správných procesů v lidském těle. Zvýšené pozornosti se těší hlavně v kombinaci s těhotenstvím, kdy je pro těhotné doporučeno užívání zvýšených dávek pro lepší vývoj plodu. Jaké je optimální množství a kde se kyselina listová přirozeně vyskytuje? To se dozvíte přímo v tomto článku.

Proč je kyselina listová pro organismus důležitá

Kyselina listová označovaná i jako vitamín B9 je velmi důležitá nejenom v těhotenství, ale i obecně pro optimální zdraví organismu člověka. Podporuje správné dělení buněk, což má velký vliv na vývoj plodu. Tím to ale nekončí, protože dostatečné množství kyseliny listové může pomáhat i s lepším zvládáním stresových situací. V případě běžného dospělého člověka většinou stačí pro optimální doplnění dodržovat pestrý jídelníček a zařazovat potraviny se zvýšeným obsahem této látky.

Doporučená denní dávka

Obecně se udává doporučené denní množství kyseliny listové u dospělých osob okolo 200 µg, zatímco u těhotných je to 550 µg a u kojících žen okolo 450 µg. Je tedy jasné, že právě v těhotenství se jedná o velmi důležitý vitamín, jehož dostatečné doplňování není radno podceňovat.

Foto: Pixabay

Kyselina listová v potravinách

Jedním ze způsobů, jak poměrně jistě doplnit kyselinu listovou jsou samozřejmě nejrůznější doplňky stravy. Ty mohou být speciální, ale i přímo zaměřené pouze na vitamíny ze skupiny B včetně kyseliny listové. Výborným doplněním tohoto vitamínu však mohou být i některé potraviny. Ve vyváženém a pestrém jídelníčku by neměly chybět potraviny, jako jsou například listová zelenina v čele se špenátem, saláty, zelím nebo kapustou. Kromě toho najdete kyselinu listovou také v brokolici, květáku, pórku, fazolových luscích nebo chřestu. Obsažena je také v mléku, játrech, vejcích nebo droždí.

Zdroj: https://www.prostreno.cz/zdravi-a-diety/clanky/36741/Potraviny-nabusene-kyselinou-listovou a https://www.vitar.cz/clanky/kyselina-listova-vitamin-potrebny-nejen-pro-tehotne

Náhledové foto: Pixabay