Nepřemýšlejte tolik: overthinking a jak se ho zbavit

Overthinking

Předem si rozmyslet důsledky svého jednání rozhodně není na škodu. Avšak existuje stav, který se nazývá overthinking, čili nadměrné přemýšlení. Laicky řečeno se jedná o stav, kdy osoba přemýšlí o svých minulých či budoucích akcích, ale nedokáže si užít přítomnost. Takovéto přemýšlení o minulosti analyzuje overthinker (nadměrně přemýšlející jedinec) stále dokola a detailně, vymýšlí si situace ve smyslu, „co by kdyby“. Stejným způsobem přemýšlí i o budoucnosti. Tyto myšlenky jsou velmi často negativní.

Sebeuvědomění

Když se přistihnete, že začínáte takto přemýšlet o minulosti nebo budoucnosti, zkuste se zaměřit také na to, jak se při tom cítíte. Vzhledem k tomu, že tyto myšlenky jsou obvykle negativní, asi se nebudete cítit příliš dobře. Mít sebeuvědomění je klíčem ke změně vašeho myšlení.

Přemýšlení

Foto: Pixabay

Zaměřte se na přítomnost

Nežijte svůj život v budoucnosti nebo dokonce minulosti! Zaměřte se na to, co je teď. Naplánujte si například činnosti, které je zapotřebí udělat a snažte se vypnout myšlenky typu „proč jsem reagoval/a tehdy takto“ apod. Jedním ze způsobů, jak si užít přítomnosti, je například procházka v přírodě, kdy se budete dívat kolem sebe a snažit se nemyslet nad tím co bylo a mohlo být.

Najděte rozptýlení

Díky tomu, že se budete věnovat svým zálibám, můžete nepříjemné myšlenky odsunout do pozadí. Může jít o sport, různé kurzy, dobrovolnictví, koníčky a podobně. Najít něco nového může být těžké, ale nabízí cestu ven.

Soustřeďte se na to, co lze ovlivnit

Svou budoucnost neumíme ovlivnit tak, abychom dosáhli všeho, co jsme si vysnili. Existují ale určité cíle, které splnit umíme. Pokud chcete dosáhnout lepšího zdraví, začněte cvičit a změňte jídelníček. Chcete-li lepší práci, můžete si dodělat školu nebo navštěvovat různé kurzy. Díky změně v přítomnosti lze ovlivnit budoucnost.

Zdroje info:

https://aktin.cz/overthinking-jak-s-nim-skoncovat

https://www.healthline.com/health/how-to-stop-overthinking

Foto: Pixabay