Co vám může při pohybu na sněhu v horách zachránit život, když spadne lavina

Laviny k horám patří. Jsou jejich nedílnou součástí. Proto, kdo rád hory pokořuje, musí s nimi počítat a být připravený. Znamená to mít vhodné vybavení a patřičné vědomosti o tom, jak se na horách správně chovat. Umíte ta také? A víte, co byste třeba dělat neměli?

V Krkonoších se utrhla lavina

Tento týden v pondělí spadla lavina v Obřím dole v Krkonoších a zavalila dva skialpinisty. Jeden zemřel, druhý byl s vážným zraněním transportován vrtulníkem do nemocnice. Lavina je vždy nebezpečná, existují však rady, jak se v ní chovat, aby člověk minimalizoval riziko. Přesto musí počítat i s tím nejhorším možným scénářem, pokud patří k dobrodruhům, jež nebezpeční zimních hor vyhledávají.

Skialpinismus. Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jak se chovat ve volném zasněženém terénu

Když skialpinista sjíždí hory, neměl by na kritických místech vůbec zastavovat. Může to totiž vést právě ke spuštění laviny. Hůlky by neměl mít navlečené na zápěstí a na svém batohu by měl mít rozepnuté pásky přes hrudník a břicho. Při střetu s lavinou je třeba mít možnost se lehce zbavit věcí, jež by mohly znemožnit pohyb v padající lavině. Něco jiného je to v případě batohu s airbagem, který by měl držet člověka u hladiny masy sněhu. Ten by měl na těle sedět jako přibitý.

Zavaleného je třeba najít do osmi minut

Při závalu člověka lavinou se hraje o čas. Zasypaného je totiž nutné najít do 8 minut, maximálně 15 minut, ale ty už jsou dost hraniční. Pak výrazně klesá možnost, že to člověk vůbec přežil. Problém je v tom, že i kdyby zavalený volal, tak ho nikdo neslyší, zatímco on slyší to, co se děje nad ním. Skialpinisté musejí mít absolvovaný lavinový kurz. Jenže ani nejlepší kurz je stoprocentně nepřipraví na drsnou realitu. Ti, co zasypání lavinou přežili, hovoří o tom, jako by je zavalil beton.

Lavina. Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.