Celiakie: Plynatost a křeče v břiše, ale i jiné potíže

Celiakie

Trpíte plynatostí, žaludečními křečemi, častými střevními problémy nebo alergií na lepek? Pokud ano, může být na vině celiakie, což je nesnášenlivost lepku, která se může vyskytnout v jakémkoli věku a celkově ovlivňuje život pacienta. Přestože celiakii nelze vyléčit, přísným dodržováním bezlepkové diety lze potíže omezit.

Celiakie? Co si pod tím představit?

Celiakie je přetrvávající infekce imunitního systému, která je způsobena dlouhodobou nesnášenlivostí lepku. Způsobuje u nemocných podráždění sliznice trávicího systému, které dokáže poškodit slizniční klky a mikroklky. To způsobuje zmenšení tenkého střeva, čímž se snižuje jeho schopnost zpracovávat a asimilovat doplňky stravy. To může vést k metabolickým poruchám.

Pokud si pacient vytvoří onemocnění imunitního systému, znamená to, že jeho tělo reaguje až příliš přehnaně na určité podněty. V případě celiakie je to lepek, zejména určité bílkoviny a chemické látky, které obsahuje. Proti nim dokáže imunitní systém produkovat protilátky, které při kontaktu s antigeny vytvářejí imunokomplexy, které poškozují tenké střevo.

Jaký je odhadovaný výskyt tohoto onemocnění?

Přestože v minulosti platilo, že celiakie se vyskytuje u dětí, které se poprvé setkaly s jídlem obsahující lepek, v současné době není pochyb o tom, že se může objevit v jakémkoli věku. Dospělí lidé se často zapojují do prvotních příznaků, když je jejich tělo z nějakého důvodu oslabeno a je vystaveno velké zátěži. Celiakií trpí pacienti po celém světě, ve většině vyspělých zemí ovlivňuje více než 1 % populace.

V rámci České republiky je celiaků odhadem 100 tisíc. V každém případě je tato infekce stále nedostatečně diagnostikována. Navzdory tomu, že celiakie se vyskytuje ve všech věkových kategoriích, postihuje nemoc častěji ženy.

Jaké jsou příznaky celiakie?

Přemýšlíte, jak včas rozpoznat celiakii, abyste se vyhnuli nepříjemným komplikacím? Zánětlivé reakce, které se v důsledku této infekce objevují v tenkém střevě, jsou příčinou poruch všech nezbytných funkcí, o které se střevní sliznice stará. Příznaky pak často souvisejí se žaludkem, ale mohou ovlivnit i jiné části lidského těla.

  • Běžné příznaky – jedná se o střevní příznaky, které jsou mnohem častější v dětství. Patří k nim například žaludeční potíže, průjem, nadýmání, zácpa, zvracení, nechutenství nebo nenadálé hubnutí…
  • Atypické příznaky – zahrnují různé mimostřevní příznaky, které odborníci zpravidla vídají u dospělých pacientů. Patří mezi ně například vyrážka na kterémkoli místě na těle, chudokrevnost nebo deprese.
Průjem
Foto: Pixabay

Léčba celiakie není úplná

Přestože je celiakie v současné době obecně snadno rozpoznatelná, neexistuje bohužel žádný způsob, jak ji zcela porazit. Zpravidla se jedná o vrozenou poruchu, se kterou se člověk musí naučit pracovat a přizpůsobit tomu svůj způsob života. Existuje pouze jeden úspěšný způsob, jak se tohoto problému zbavit, a tím je právě přísná bezlepková dieta. Obvykle tu a tam doplněné o další užitečné procesy.

Zdroje info: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6647104/, https://www.niddk.nih.gov/health-information/digestive-diseases/celiac-disease/clinical-trials

Náhledové foto: Pixabay