Zelená káva nemusí mít takové účinky, jaké slibuje. Nevěřte všemu

Hubnutí

Zelená káva se stala superhrdinou moderní doby. Přisuzujeme jí spoustu příznivých účinků na lidské zdraví. Bohužel, v některých případech se jedná o nafouknutou bublinu, která může každou chvíli prasknout. Ano, zelená káva může mít určité zdravotní účinky na lidský organismus, ale tyto účinky jsou podmíněny něčím dalším. Například hubnout s ní můžete pouze za předpokladu, že se vzdáte sladkostí a tučných jídel. Pojďme se podívat na to, co zelená káva neumí.

Zelená káva obsahuje kofein

Zelená káva se získává z kávovníku typu arabica. Nejedná se o nezralá zrna, ale pouze o ta, která neprošla pražením. Díky tomu by si měla zachovat větší podíl prospěšných složek. To znamená, že kofein je v těchto zrnech obsažen. A z toho plyne, že kávu nesmí užívat děti a také těhotné či kojící ženy by měly její množství omezovat. Uvádí se, že kávu mohou užívat osoby starší 16 let. Důvodem je to, že kofein může vyplavit vápník, který je důležitý pro správný vývoj kostí. Také osoby, které nesmí pít klasickou kávu, by se měli té zelené vyhnout (osoby s hypertenzí, onemocnění srdce, cukrovkou apod.).

Zelená káva

Foto: Freeimages

Hubnutí se zelenou kávou

Důvod, proč se spousta lidí rozhodne pít zelenou kávu je ten, že by měla pomoci zhubnout. Obsahuje totiž silný antioxidant, který má snížit vstřebávání cukru v těle – to znamená, že se tento cukr nepřemění v tuk. Nicméně bez změny jídelníčku žádných závratných změn bohužel nedosáhnete. Nemůžete očekávat, že si dáte nápoj a každý den bude vaše hmotnost o něco nižší. Pravdou je, že může pomoci, sama ale práci neudělá.

Pozor na vedlejší účinky

Některé zdroje uvádí, že pití zelené kávy nemá žádné vedlejší účinky. Ani to bohužel není pravda. Důvodem je to, že obsahuje kofein. Při nadměrné konzumaci tedy může způsobit potíže se spánkem, ale také zažívací obtíže, jako je průjem. Hrozí také srdeční arytmie. Všechno toto jsou hrozby, které platí i při konzumaci klasické pražené kávy.

Zdroje info:

https://www.rodzinazdrowia.pl/czy-zielone-zawsze-oznacza-zdrowe-3-mity-na-temat-zielonej-kawy

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2943088/

Foto: Freeimages